pl  en  ja
 

 Jesteś tutaj: archives/Dramat 47 roninów

 
   
 
 
 
   
 

Uniwersytet Jagielloński

 

Plakat wystawy

 

Zaproszenie na wystawę

 
     

archives

Dramat 47 roninów

„Skarbiec wiernych wasali”. Dramat 47 roninów

 

Zapraszamy do obejrzenia spotu reklamowego wystawy >>>link<<<

oraz wysłuchania rozmowy z Aleksandrą Goerlich >>>link<<<

 

30 listopada, z okazji 18 rocznicy otwarcia Muzeum Manggha zapraszamy na wystawę drzeworytów ilustrujących opowieść o czterdziestu siedmiu roninach. Jest to jedna z bardziej znanych historii samurajskich oparta na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w latach 1701­–1703 w Edo (dzis. Tokio). Jeden z panów feudalnych zaatakował i ranił mistrza ceremonii dworu szoguna, za co został skazany na popełnienie honorowego samobójstwa. Roninowie (samurajowie, którzy utracili pana) po niemal dwóch latach przygotowań dokonali zemsty na mistrzu ceremonii, którego uznali za przyczynę niesprawiedliwej w ich oczach śmierci pana. Te dramatyczne wydarzenia dały początek niezliczonym powieściom, sztukom teatralnym, filmom oraz komiksom, wzbudzającym do dziś zainteresowanie w Japonii i poza jej granicami.

 

Skarbiec wiernych wasali (jap. Chūshingura) to najsłynniejsza dramat powstały na kanwie historii roninów. Od swej premiery w 1748 roku był inscenizowany w każdym sezonie teatralnym, a i współcześnie należy do stałego repertuaru klasycznych teatrów kabuki i bunraku. Od chwili powstania inspirował wielu artystów drzeworytu, którzy tworzyli obrazy przedstawiające sceny ze sztuki, aktorów wcielających się w głównych bohaterów, a także wydarzenia noszące znamiona prawdziwych zdarzeń, opowiadanych latami przez mieszkańców miast.

Zbiór ponad stu drzeworytów autorstwa między innymi takich artystów jak Hokusai, Kunisada, Hiroshige i Kuniyoshi, zgromadzony w większości przez Feliksa Mangghę Jasieńskiego, będzie można podziwiać na wystawie w Muzeum Manggha. Ekspozycja będzie nie tylko prezentacją historii roninów, ale też ujęcia jej jako sztuki teatralnej.

 

Serdecznie zapraszamy!

Wystawie towarzyszyć będzie katalog ( w opracowaniu graficznym Rafała Sosina) stanowiący opracowanie drzeworytów, poprzedzone szkicem o historii roninów i jej wpływie na kulturę Japonii, esejami omawiającymi artystyczne aspekty grafik i opowieścią o miejscach związanych z roninami we współczesnym Tokio. „Skarbiec wiernych wasali”. Dramat 47 roninów to zaproszenie do spotkania z japońską kulturą samurajską i tradycyjnym teatrem, a przede wszystkim dziełami wspaniałych artystów.

 

Uroczysty wernisaż - 30 listopada, godzina 18.00

Wystawa czynna do 2 kwietnia 2013

Kurator: Aleksandra Görlich

Aranżacja plastyczna wystawy: Adam Brincken

Wystawę uzupełniać będzie bogaty program towarzyszący – spotkania, pokazy filmów, edukacyjna wystawa – interaktywny plac zabaw (szczegóły wkrótce).


 

Wystawie towarzyszy ścieżka zwiedzania dla osób niewidomych.

W przestrzeni wystawy znajduje się 5 reliefów oraz miniaturowa replika zbroi samurajskiej do poznawania dotykowego, którym towarzyszy audiodeskrypcja.

Urządzenie do odczytu etykiet z audiodeskrypcją wypożyczyć można bezpłatnie w recepcji Muzeum Manggha.

Serdeczne podziękowania dla Biura ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Fundacji Szansa dla Niewidomych za konsultację elementów dostosowania wystawy do potrzeb osób z dysfunkcjami wzroku.

Serdecznie zapraszamy!

 
 
     
     
 

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej manggha
ul. M. Konopnickiej 26, 30-302 Kraków
tel. 0-12 267 27 03; 0-12 267 37 53 fax. 0-12 267 40 79
e-mail: muzeum@manggha.krakow.pl

NIP 676-22-82-218

 
       

Zamówienia

publiczne

 
 
     

© 2008 Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej manggha

   
 

W razie błędów prosimy o kontakt: cr3studio