Plakat wystawy

Spektakl

Nihon buyō - Tradycyjny taniec japoński

termin:  
31.05.2017 g.18:00

O ARTYŚCIE

Rankoh Fujima, spadkobierca rodziny Fujima, urodzony 6 listopada 1962 roku w Tokio, specjalizuje się w nihon buyō – tradycyjnym tańcu japońskim. Edukację taneczną, przekazywaną przez żeńską linię jego rodziny, rozpoczął w 1967 roku, a w roku 1968 miał już swój debiut.

Oprócz choreografii tańców klasycznych, które odziedziczył po swojej prababce Kampachi Fujimie, babce Fujiko Fujimie oraz matce Rankei Fujimie, wydał także nowe prace oparte na zagranicznych dziełach literackich oraz na utworach swojej własnej produkcji

NIHON BUYŌ

Nihon buyō to klasyczny taniec japoński mocno związany z teatrem kabuki. Taniec ten od ponad czterystu lat jest przedstawiany w niezmienionej formie. Aktorzy-tancerze opowiadają historię dawnej Japonii za pomocą skodyfikowanych gestów. Dzięki owym ustalonym gestom określają odgrywaną przez siebie postać, komunikując w ten sposób jej przeżycia i emocje, a nawet informując o jej profesji czy pochodzeniu. Tancerze występują w kimonie – tradycyjnym stroju japońskim. Charakterystycznym rekwizytem jest wachlarz, symbolizujący w trakcie tańca najróżniejsze przedmioty.

PROGRAM

Występ składał się będzie z trzech tańców: Shichifukujin, Kagekiyo oraz Miyakodori, każdy z nich poprzedzony krótkim wprowadzeniem. Artysta przybliży też widzom historię i najważniejsze aspekty nihon buyō.

Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc i brak możliwości rezerwacji uprzejmie prosimy o pojawienie się w Muzeum odpowiednio wcześniej.

Wstęp wolny.