Plakat wystawy

Spotkanie

Spotkania towarzyszące wystawie „Japońska układanka”

czas trwania:  
23.09.2017 - 21.01.2018

PROGRAM SPOTKAŃ

21 stycznia, godz. 12.00-13.00

 

Muzeum Manggha zaprasza na ostatnie już spotkanie towarzyszące wystawie Japońska układanka. Utrzymując nastroje noworocznego świętowania, warsztaty obejmą tworzenie własnych pieczątek (keshi gomu stampu) oraz kartek noworocznych (nengajō).

Na początek uczestnicy przygotują niewielkie prace za pomoc matryc wykonanych z miękkich gumek. Za pomocą rylca wykonają pieczątki z dowolnym wzorem graficznym, z własnym imieniem czy ekslibrisem domowej biblioteki. Używając pieczątek, można tworzyć okolicznościowe kartki, obrazki i kompozycje. Ich wycinanie to zabawa bardzo popularna w Japonii, zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.

Zwyczaj wysyłania kartek noworocznych nabrał w Japonii niezwykle ważnego znaczenia - Japończycy wysyłają kartki noworoczne praktycznie do wszystkich swoich krewnych, przyjaciół i znajomych, a firmy wysyłają kartki swoim klientom. Japońskie kartki noworoczne spełniają taką samą funkcję jak zachodnie kartki świąteczne, lecz Japończycy wysyłają kartki noworoczne w znacznie większych ilościach. Zwyczajową kartą noworoczną jest wydana przez rząd pocztówka wydrukowana z numerem na loterię, który może okazać się numerem szczęśliwym dla odbiorcy, umożliwiając mu wygranie nagrody.

 

Liczba miejsc ograniczona. Do udziału w warsztatach upoważnia bilet wstępu na wystawę. O uczestnictwie decyduje kolejność kupna biletu.

Z uwagi na bezpieczeństwo uczestników, w warsztatach mogą wziąć udział dzieci, które ukończyły 12 rok życia. W trakcie warsztatów pojawi się konieczność używania skalpela w celu przygotowania własnej pieczątki.

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie.