Plakat wystawy

Spektakl

Tetsuro Fukuhara. Sekret kwiatu

termin:  
22.10.2017 g.19:00

Organizatorzy:  
BUTOHSFERA, Fundacja Pompka
Bilety:  
30 zł

BUTOH - Space dance

„Sekret kwiatu” to „dojrzały taniec”. Mam 69 lat ale tańcząc nie czuję zmęczenia. Spróbuję odzykać zagubione wspomnienia; wiem, że wiele z nich budzi w moim sercu głęboką nostalgię, która z pewnością odnajdzie swój nieoczekiwany wyraz w ruchu. Jednocześnie, wejdę w dialog z nową, przekraczającą ludzkie dramaty historią; ożywczą i dającą poczucie szczęścia.

Tetsuro Fukuhara

 


Specyficzna estetyka, brak linearnej opowieści i minimalistyczna, a jednocześnie wyjątkowo mocno oddziałująca forma ekspresji sprawia, że spektakle butoh są niezwykłym doświadczeniem.  Tetsuro Fukuhara należy do artystów drugiego pokolenia butoh (po jego twórcach – Kazuo Ohno i Tatsumim Hijikacie). Jest tancerzem eksperymentującym z Nowym Butoh, choreografem, pisarzem i dyrektorem Tokyo Space Dance.  Butoh jest krokiem z wnętrza. Jest odzyskaniem tego, co w człowieku dzikie i pierwotne a jednocześnie odrodzeniem Ciała, zatrutego i zagubionego we współczesnym świecie. W moim Butoh, ciało nie jest narzędziem wyrażającym historię. Ciało jest historią  – mówi artysta.

Od 1990 roku, Fukuhara jeździ po świecie prezentując swój nowatorski projekt Space Dance in the Tube obejmujacy także warsztaty butoh. 

 

Więcej informacji o organizowanych w Muzeum Manggha warsztatach dla dzieci: http://manggha.pl/event-item/127
 

Butoh to kontrkulturowa forma tańca powstała w powojennej Japonii pod koniec lat 50-tych, w okresie załamania się ówczesnych wartości i w kontekście licznych problemów społecznych. Nowy rodzaj ruchu scenicznego, do dziś nie ulegający zaszufladkowaniu, narodził się jako bunt wobec tradycyjnych form teatralno-tanecznych i nadchodzących z zachodu nowych trendów. Jego twórcami byli Tatsumi Hijikata (1928-1986) i Kazuo Ohno (1906-2010), którzy inspirującymi bądź pełnymi prowokacji metodami dążyli do osiągnięcia przez swych adeptów całkowitej jedności ciała, ducha i umysłu.  Specyfika butoh sprawia, że upływ lat nie działa na jego szkodę; nie tylko nie skostniało ono w określonych przez siebie ramach, lecz także przekracza wszelkie granice i wciąż jest otwarte na inwencje twórców.