Plakat wystawy

Warsztaty

KODOMO NO HI 2018

termin:  
06.05.2018 g.10:30

SUPERBOHATEROWIE

Termin: 6 maja 2018
Start wydarzenia o godz. 10.30
Opłata za udział w wydarzeniu: 15 zł od dziecka

Dorośli sprawujący opiekę nad dziećmi nie ponoszą kosztu udziału w wydarzeniu.
Wydarzenie dedykowane dzieciom w wieku: 6-10 lat

 

W programie wiele atrakcji, m.in.:
- warsztaty tematyczne
- bajki japońskie
- drobne upominki

 

Informacje dodatkowe:
Muzeum będzie tego dnia otwarte od godziny 9.45
Zachęcamy do pojawienia się min. 30 minut przed rozpoczęciem wydarzenia i skorzystania z opcji kupienia biletów bez pośpiechu. 
Poszczególne moduły wydarzenia będą odbywać się w tym samym czasie w różnych przestrzeniach na terenie Muzeum Manggha.

Każde z uczestniczących dzieci drogą losowania otrzyma przypisany pakiet trzech warsztatów – po jednym z każdego bloku tematycznego (łącznie 3 warsztaty przeznaczone dla jednego dziecka)

 

Ze względu na ograniczoną przestrzeń i chęć umożliwienia uczestnikom dobrej zabawy, Muzeum Manggha zastrzega sobie limitowaną ilość miejsc na wydarzenie. Decyduje kolejność zakupu biletu.

 

O KODOMO NO HI

Kodomo no hi – Dzień Dziecka – ma w Japonii długą tradycję. Z tej okazji rodzice wraz z dziećmi wieszają na długich masztach całe rodziny karpi: na samym szczycie proporzec fukinagashi, potem karpia tatę – magoi, mamę – higoi, oraz małe karpie, przy czym ich liczba uzależniona jest od ilości dzieci w danym domu. Co roku można oglądać takie karpie przed Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Według starojapońskiej religii shintō wierzono, że nowo narodzonemu dziecku należy zapewnić opiekę bogów, przywoływano je więc za pomocą bambusowego patyczka umieszczanego przed domem.

Z biegiem czasu rodzice, chcąc zwrócić na swoje dziecko uwagę i zapewnić mu pomyślność, ustawiali nie patyczki, lecz gigantyczne maszty dochodzące nawet do 20 metrów długości. Potem wieszano na nich kolorowe tkaniny, które szybko zmieniły się w karpie. Historia karpi jest równie długa jak historia bambusowych masztów. Wierzono w Japonii, że karpie po przepłynięciu pod prąd trudnego odcinka rwącej rzeki zmieniają się w smoki, w silne zwierzęta obdarzone nadzwyczajną dobrocią i wiarą. Dlatego rodzice, wieszając karpie, składali równocześnie życzenia pomyślności swoim dzieciom. Tak jak karpie pragnęli, aby ich dzieci posiadały siłę woli, aby w równie skuteczny sposób stawiały czoła przeciwnościom losu, aby były tak dobre i śmiałe jak karpie koinobori.

Jak co roku zapraszamy dzieci do Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha na wspaniałą zabawę, a tegorocznym tematem będą postacie z japońskich bajek i opowieści.