Plakat wystawy

Koncert

Oblicza japońskiej kultury w jej współczesnej muzyce

termin:  
18.05.2018 g.20:00

Recital fortepianowy Miho Kurihara

Podczas Nocy Muzeów koncert pianistki w atrakcyjny sposób zaprezentuje różnorodne nurty w dzisiejszej japońskiej muzyce. Ma nie tylko walor artystyczny, ale zawiera też aspekty popularyzatorskie i edukacyjne. Zachęca do bliższego poznania tej niezwykle bogatej dziedziny japońskiej kultury, która wciąż kryje wiele gatunków, stylów muzyki i utworów muzycznych wartych bliższego poznania.

 

Pierwsza część koncertu nawiązuję do tradycyjnych pieśni japońskich – powszechnie znanych i lubianych utworów Sakura, sakura oraz Akatombo (Czerwona ważka) – ten ostatni pierwotnie skomponowany przez Kosaku Yamada.  Miho Kurihara wybrała na koncert utwory: Kozaburo Hirai – Fantazja na fortepian „Sakura, sakura” oraz Haruna Miyake – Wariacje na temat „Akatombo”.

 

Dalszą część muzycznej podróży prowadzi na wyspy Archipelagu Okinawa, która udowadnia, że muzyka – podobnie jak całe dziedzictwo kulturowe tych południowych krańców Japonii – wzbogaca swoją oryginalnością bogactwo kulturalne tego kraju. Japońska pianistka przybliża dokonania współczesnej kompozytorki Naoko Zukeran, często czerpiącej z melodii ludowych z Okinawy. Z tego nurtu jej twórczości prezentuje  utwory: Tsukiakari no Yoru ni (W noc rozświetloną blaskiem księżyca) z nurtu pieśni lirycznych jōjōka i melodii ludowych tubarama,  Sam săra III zainspirowany pieśnią kobiet modlących się o bezpieczny powrót ich ukochanych z wypraw w morze oraz część 4 Impromptu melodii ludowych z Okinawy – nawiązujących do pieśni ludowych kuichaa i tańca z Wysp Miyako.

 

Kolejnym przystankiem muzycznym są motywy do japońskich filmów anime. Miho Kurihara sięga do utworów sławy japońskiej sceny muzycznej, Joe Hisaishi, który skomponował muzykę do światowej klasyki tego gatunku – filmów Hayao Miyazaki, twórcy Studia Ghibli (*tytuły filmów, z których będą wykorzystane w koncercie motywy kompozycji Joe Hisaishi, zostaną ustalone w marcu br.).

 

Na finał swojego koncertu pianistka z Japonii proponuje odwołujący się do japońskiej duchowości i tradycji, w tym dawnej stolicy Japonii – Nary, utwór Musica Nara skomponowany przez kompozytorkę Minako Tokuyama oraz kompozycję The Tom & Jerry Show, której autorką jest tworząca za granicą Hiromi Uehara, znana na międzynarodowej scenie muzycznej również jako pianistka jazzowa.

 

PROGRAM KONCERTU

Miho Kurihara – fortepian

Miho Kurihara, Mirosław Błaszczak – słowo o kulturze i muzyce Japonii

 

Tradycja

Kozaburo Hirai – fantazja Sakura Sakura

Haruna Miyake – wariacje na temat Akatombo

 

Muzyka w japońskim filmie anime

Joe Hisaishi – Nausicaä z Doliny Wiatru z filmu o tym tytule

Joe Hisasishi, opracowanie Miho Kurihara – Zabawna bójka z filmu Laputa – podniebny zamek

Joe Hisaishi, opracowanie Tadaomi Idogawa – Księżniczka Mononoke z filmu o tym tytule

Joe Hisaishi, opracowanie Tadaomi Idogawa – Again z filmu Spirited Away. W krainie bogów


Melodia ludowa z Okinawy

Naoko Zukeran – Sam Sara III

Naoko Zukeran – 2 Impromptu (nr 3 i nr 4) z 4 Impromptu z melodiami ludowymi z Okinawy

 

Współczesna klasyka

Minako Tokuyama – Musica Nara