Plakat wystawy

Koncert

Kolektyw Kalatva

termin:  
12.07.2018 g.19:00

Organizatorzy:  
Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ

Rewolucja artystyczna

Już za kilka dni Muzeum Manggha będzie miało zaszczyt gościć grupę wspaniałych artystów wywodzących się z różnych tradycji kulturowo-artystycznych.
Ghazal Ramzani, Mohit Dobhal oraz Prabhat Das wystąpią przed Państwem w czwartek 12 lipca o godzinie 19.00!

Bilety w cenie 20 złotych do nabycia w kasie Muzeum Manggha przed koncertem.


Kolektyw Kalatva to projekt autorstwa trzech młodych artystów z Indii i Niemiec specjalizujących się w różnych klasycznych formach sztuki. Pragnąc odkrywać sztukę poza ramami klasycznej sztuki indyjskiej, kolektyw tworzy utwory, w których muzyka i taniec korespondują ze sobą, wzajemnie się zgłębiają i uzupełniają, co daje zupełnie nowe spojrzenie na to, czym jest forma artystyczna.

Założyciele kolektywu wywodzą się z różnych tradycji kulturowo-artystycznych, takich jak zachodnia muzyka klasyczna, irańska muzyka klasyczna, jazz, europejski i indyjski folk. Ich wspólny cel, do którego z zapałem dążą, to sprawić, aby na scenie te różne języki kulturowo-artystyczne weszły ze sobą w dialog i pozwoliły na opowiedzenie znanych historii za pomocą nowych narracji. Najbardziej uznanym i docenionym międzykulturowym projektem Kalatvy był utwór muzyczno-taneczny oparty na balladzie niemieckiego poety Schillera pt. „Podział ziemi”. Utwór był próbą ponownego opowiedzenia schillerowskiej historii o podróży na ziemię przy wykorzystaniu niemieckiej i hinduskiej poezji, rytmicznych uderzeń, ruchów i pętli oraz własnych kompozycji muzycznych, łączących klasyczną muzykę hindustańską i karnatycką.

Mimo że Kolektyw dąży do uzyskania bardziej złożonych i zróżnicowanych form ekspresji twórczej, nie porzucił on pierwotnego celu sztuki, jakim jest dotarcie do mas. Kalatva skupia się również na docieraniu ze sztuką do tych, którzy potrzebują jej najbardziej – do potrzebujących i ubogich, ponieważ „sztuka jest dla wszystkich i należy do wszystkich”. Kalatva angażuje się w projekty społeczne, z których najważniejszym były dziesięciodniowe warsztaty taneczne dla małych uchodźczyń w Göttingen, w Niemczech. Cele przedsięwzięcia było zaopatrzenie dziewcząt w język ekspresji oraz artystyczną przestrzeń, dzięki którym mogły wyrazić emocje związane z imigracją oraz przekazać nieopowiedzianą dotąd historię swojej społeczności.

 

Zachęcamy do zapoznania się z twórczością zespołu:

https://www.youtube.com/watch?v=B2i3kg0Twec