Plakat cyklu wydarzeń: Bajki i baśnie japońskie 2017

CYKL WYDARZEŃ

Bajki i baśnie japońskie 2017

czas trwania:  
01.01.2017 - 03.12.2017

O cyklu spotkań

Projekt Bajki japońskie został przygotowany z myślą o najmłodszej publiczności Muzeum Sztuki i Techniki Muzeum Manggha. Nowe funkcje muzeów, nastawione na pozyskanie i wykreowanie nowego odbiorcy sztuki wysokiej, potrzebują wsparcia w działaniach poza tradycyjnym zwiedzaniem. Dodatkowe programy i projekty – a nie tylko sama wystawa – stają się atrakcyjnym towarem do sprzedania: zachęcają rodziny do spędzenia ciekawych i rozwijających godzin na zajęciach w muzeach i galeriach. Odczarowane zostało również miejsce, gdzie nawet dwu i trzylatki mają swoje specjalne miejsca do eksploracji i zabawy. Opowiadanie i czytanie bajek spoza naszego kręgu kulturowego ma za zadanie otworzyć dzieci (a także towarzyszących im dorosłych) na nowe, zupełnie inne doświadczenia, uczy również tolerancji i pozwala na obserwację innego systemu wartości.

Wymyślony i przeznaczony umownie „dla dzieci od lat 3 do 103” projekt polega na prezentacji literatury japońskiej – bajek, baśni i legend.
Na początku sięgnęliśmy do wydanych już w Polsce bajek, ale projekt ten ma szerszy kontekst. Równolegle zwróciliśmy się do japonistów polskich i polonistów w Japonii o tłumaczenie nowych, mało znanych japońskich opowieści. Dzięki temu apelowi udało nam się zgromadzić spory zbiór ciekawych utworów.

Początkowo na spotkaniach bajki czytały dzieciom znane osoby: aktorzy i prezenterzy z całej Polski (wystarczy wymienić choćby Annę Polony, Annę Dymną, Magdę Umer, Roberta Makłowicza, Krzysztofa Globisza, Bronisława Maja, Krystynę Zachwatowicz – Wajdową, Iwonę Bielską, Macieja Orłosia, Grzegorza Turnaua i wielu innych).

Sam projekt, prowadzony od 2006 roku ewaluował w 2012 roku i zyskał całkiem nową odsłonę.

Spotkania w 2017 roku

W tym roku tematem naszych spotkań z japońską bajką i baśnią będą krainy, wyspy, morza, jeziora, góry, lasy i krążące o nich opowieści. A ponieważ jest ich wiele i są niezwykłe - czeka nas wyjątkowy rok!

Wstęp w cenie biletu rodzinnego:
35 PLN (rodzinny: rodzice + minimum 2 dzieci do 18-u lat)

 

Już 5 listopada o godzinie 11.00 zapraszamy na kolejne spotkanie z japońskimi bajkami i baśniami.

Nadeszła jesień, a wraz z nią deszczowe i wietrzne dni. Czy deszcz musi być zawsze smutny, a burze przerażające? Nie zawsze!

Listopadowe spotkanie z japońskimi bajkami to opowieści o jesiennych zjawiskach pogodowych – zapraszamy do Japonii pełnej deszczowych chmur i wysokich fal tsunami.

 

Na spotkanie z bajkami i do udziału w warsztatach upoważnia bilet na wystawę zakupiony w danym dniu.

 

Terminy spotkań w 2017 roku: 8 stycznia, 19 lutego, 5 marca, 2 kwietnia, 4 czerwca, 3 września, 1 października, 5 listopada, 3 grudnia.