Plakat cyklu wydarzeń: Specjalne wydanie Otwartej Akademii Kina Japońskiego

CYKL WYDARZEŃ

Specjalne wydanie Otwartej Akademii Kina Japońskiego

czas trwania:  
10.04.2018 - 05.06.2018

Przygotowanie i prowadzenie:  
dr hab. Piotr Kletowski IBiDW UJ

PROGRAM

SPECJALNE WYDANIE OTWARTEJ AKADEMII KINA JAPOŃSKIEGO, POŚWIĘCONEGO INSPIRACJOM BUDDYJSKIM W KINIE DALEKOWSCHODNIM

 

Wszystkim trzem wykładom towarzyszyć będą pokazy fragmentów najwybitniejszych arcydzieł „kina buddyjskiego” Yasujiro Ozu i Akiry Kurosawy.

 

Buddyzm stał się ideową domeną kinematografii Kraju Kwitnącej Wiśni. To dzięki dziełom jidai-geki kinematograficzny buddyzm ujrzał w pełni światło projektorów. Haiku – najważniejsza forma poetycka Kraju Wschodzącego Słońca, która później znajdzie swoją transpozycję w filmowych arcydziełach Ozu, czy Kitano, stanie się odbiciem buddyjskiej estetyki. Ale buddyzm to także „współodczuwanie” drugiej istoty, pomoc potrzebującym. Ta głęboko etyczna postawa znajduje również swój wyraz w moralitetach filmowych, tworzonych przez reżyserów kina japońskiego takich jak Mizoguchi, Kurosawa, Ozu, Kinoshita, Kobayashi, a zwłaszcza Kon Ichikawa, ale również w filmach reżyserów reprezentujących kinematografie innych azjatyckich państw, gdzie buddyzm też odcisnął swoje estetyczne i etyczne piętno na społecznej i indywidualnej aktywności mieszkańców: Korei (Kim Ki-duk), Tajwanu (Edward Yang), Chin Kontynentalnych (Kaige Chan), Hongkongu (Wong Kar-Wai), Tajlandii (Apichatpong Weerasethakul). „Buddyzm – w ujęciu tajwańskiego reżysera Hou Hsiao-Hsiena, wielokrotnie odwołującego się do estetycznych i etycznych motywów zaczerpniętych z buddyzmu – jest dla mieszkańca Żółtego Kontynentu życiowym drogowskazem. Nawet ci, którzy nie uważają się za buddystów, a postępują właściwie, są buddystami”.

 

 

Trzy spotkania w ramach SPECJALNEJ EDYCJI AKADEMII KINA JAPOŃSKIEGO, poświęcone będą buddyjskim inspiracjom w kinie Japonii i innych krajów Dalekiego Wschodu, których kulturę, także kulturę kinematograficzną wciąż stymulują buddyjskie egzystencjalne „drogowskazy”.

SPOTKANIE I 10.04.2018 godzina 19.00: BUDDYZM JAKO ETYCZNY I ESTETYCZNY WZÓR DLA TWÓRCÓW KINA JAPOŃSKIEGO.

SPOTKANIE II 15.05.2018 godzina 19.00: BUDDYZM W ŚWIECIE SAMURAJÓW I JEGO KINEMATOGRAFICZNE PEREGRYNACJE.

SPOTKANIE III 5.06.2018 godzina 18.00: KINO BUDDYSJKIE NIE TYLKO W JAPONII – BUDDYSJKIE INSPIRACJE W KINEMATOGRAFIACH CHIŃSKIEJ, KOREAŃSKIEJ I TAJLANDZKIEJ.

 

Cykl wykładów przygotowany w ramach projektu Buddyzm.