Okładka publikacji Po prostu Manggha

ALBUM

Po prostu Manggha

Autor:  
Jan Strzałka
Język wydania:  
polski / angielski
Rok wydania:  
2014
Liczba stron:  
68
Format:  
220x220x10 mm
Okładka:  
miękka
ISBN:  
978-83-62096-44-2

O książce

Książka Jana Strzałki Po prostu Manggha jest opowieścią o narodzinach i realizacji idei, jaką było powołanie Muzeum Manggha - „japońskiego domu w Krakowie”, jak często określają je Japończycy. Pomysł opisania historii powstania muzeum wyszedł od samych Fundatorów – Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz.

To oni w poczuciu obywatelskiej powinności, całkowicie bezinteresownie przekazali prywatne środki pochodzące z nagrody Kyoto Prize przyznanej wybitnemu reżyserowi w 1987 roku. Była to pionierska inicjatywa powołująca instytucję kultury w oparciu o połączenie funduszy prywatnych i publicznych, co w obliczu nadchodzących zmian polityczno-ekonomicznych było wręcz zadaniem heroicznym. Szczęśliwie łańcuch wielu niezwykłych ludzi: od osobistości świata kultury i sztuki po zwykłych obywateli wrzucających symboliczne 100 jenów na budowę w odległej Polsce „schronienia dla kolekcji sztuki japońskiej” okazał się dla Fundatorów ogromnym wsparciem i gwarantem słuszności wcześniej podjętej decyzji.

Napisana barwnym językiem, opatrzona archiwalnymi zdjęciami i szkicami Andrzeja Wajdy opowieść, jest nie tylko zapiskiem wspomnień, lecz przede wszystkim prezentacją wielu wspaniałych postaw, dzięki którym możemy uwierzyć, że na pozór nierealne marzenia mogą stać się rzeczywistością.