Okładka publikacji Kachō-ga. Obrazy kwiatów i ptaków w sztuce Japonii i Zachodu

ALBUM

Kachō-ga. Obrazy kwiatów i ptaków w sztuce Japonii i Zachodu

Pod redakcją:  
Anny Król i Adama Organistego
Opracowanie graficzne:  
Rafał Sosin
Redakcja:  
Anastazja Oleśkiewicz
Tłumaczenie:  
Jessica Taylor-Kucia, Jerzy Juruś
Liczba stron:  
398 s., 314 il. barwnych
ISBN:  
978-83-62096-59-6

O publikacji

Publikacja towarzyszy pierwszej w Polsce wystawie o naturze w kulturze Wschodu i Zachodu, o jej interpretacjach i sposobach obrazowania. Punktem wyjścia jest cenna kolekcja drzeworytów ukiyo-e przedstawiających „obrazy kwiatów i ptaków” ze zbioru Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego z Muzeum Narodowego w Krakowie, zdeponowanych w Muzeum Manggha, zderzona po raz pierwszy z europejskim malarstwem oraz z rzemiosłem artystycznym: od średniowiecza po czasy współczesne. Siedemnastowieczne zielniki i ornaty, rysunki Stanisława Wyspiańskiego i Wojciecha Weissa oraz drzeworyty Hiroshigego i grafiki Václava Hollara to tylko niektóre z prezentowanych dzieł.

Eseje wybitnych specjalistów zajmujących się sztuką i estetyką Japonii i Zachodu, m.in.: Beaty Kubiak Ho-Chi Japonia, natura, kultura. Szkic nieuczesany, Mariana Stali Człowiek z końca XIX wieku wobec natury: przypadek poezji Kazimierza Tetmajera, Anny Król Kachō-ga: obrazy kwiatów i ptaków oraz Piotra Spławskiego Inspiracje gatunkiem kachō-ga typu Rinpa w twórczości Leona Wyczółkowskiego i innych artystów polskich okresu modernizmu i międzywojnia, wprowadzają czytelnika w fascynujący świat „kwiatów i ptaków”. Kolejne części katalogu ujawniają nieznane dzieła i zaskakujące zależności między nimi.

To interesujące, pierwsze tego typu wydawnictwo w Polsce, w pięknej oprawie graficznej Rafała Sosina, jest zarówno albumem, jak i podręcznikiem akademickim.