Haiku Music: taniec butoh do muzyki na żywo

Projekt Haiku Music: medytacja z misą to niecodzienne spotkanie, którego inicjatywa zrodziła się z podróży magazynu Presto Muzyka Film Sztuka do Kraju Kwitnącej Wiśni. I edycja projektu miała miejsce podczas warszawskiego festiwalu Literatura jak fotosynteza w czerwcu 2019 r.

W ramach krakowskiej edycji odbędzie się część warsztatowa i prezentacja inspirowana przestrzenią wyjątkowego miejsca jakim jest Antykwariat Abecadło.

Całe wydarzenie zainicjuje improwizowane przedstawienie, taniec butoh Krzysztofa Jerzaka przy muzyce mis dźwiękowych, głosu i perkusjonaliów w wykonaniu Mai Baczyńskiej.

Pierwsza część warsztatów zostanie poświęcona medytacji i pracy kreatywnej z brzmieniem mis dźwiękowych oraz słów zawartych w japońskich i polskich haiku. W tym procesie będzie celebrowana kontemplacja ciszy i dźwięku oraz relaksacja. Warsztat będzie zawierał elementy pracy z głosem rozumianym jako środek ekspresyjnego wyrazu.

W drugiej części, praktycznej, odbędzie się warsztat tańca butoh, który nakieruje uczestników na pogłębianie i eksplorowanie świadomości ciała. Stworzy to możliwość odkrywania autentycznego ruchu, kreatywności oraz przebywania w uważnej obecności w ciele w relacji z innymi. Warsztat będzie połączeniem różnych metod pracy z ciałem, tworzących razem spójną całość: aikishintaiso (gimnastyka wewnętrzna aikido), noguchitaiso (gimnastyka Noguchi Michizo), taniec z/bez obrazu, wyrażanie emocji w tańcu, improwizacja.

Kiedy?
Piątek, 20 września 2019, godz. 20.00 – improwizowane przedstawienie inspirowane książkami i działalnością Antykwariatu Abecadło: taniec butoh + misy dźwiękowe, głos, perkusjonalia.

W tym dniu duże rabaty na wszystkie pozycje z bogatej, różnorodnej oferty: książki, albumy, bajki, komiksy, podręczniki akademickie, różne druki ulotne i dokumenty życia społecznego, plakaty, czasopisma, mapy, pocztówki, fotografie, kasety video i magnetofonowe, płyty winylowe, a także zdrowe owoce i warzywa z gospodarstwa agroturystycznego w Racławicach Kościuszkowskich koło Miechowa.

Niedziela, 22 września 2019, godz. 10.30–16.30 – warsztat medytacji z misami, głosem i haiku (2,5 h) + przerwa (1 h) + warsztat tańca butoh (2,5 h)

Gdzie?
Antykwariat Abecadło ul. Kościuszki 18, Kraków, przystanek Jubilat, obok Skweru Lajkonika Zwierzynieckiego.

Koszt:
Improwizowane przedstawienie inspirowane książkami i działalnością Antykwariatu Abecadło w piątek – wstęp wolny.

Warsztaty w niedzielę – 130 zł, przy zapisie do 6. września - 110 zł

* Istnieje możliwość przyjścia tylko na warsztat medytacji z misą, jeżeli posiada się własną misę „tybetańską” – cena niższa o 20 zł
** Zapewniona woda i herbata, mile widziane domowe wypieki.

UWAGA! Ilość miejsc ograniczona, decyduje pierwszeństwo zgłoszeń.

Kontakt/zgłoszenia:
mudo.musicdoc@gmail.com (Maja Baczyńska, pomysłodawca i koordynator)


MISY DŹWIĘKOWE
Instrumenty wywodzące się z himalajskiej, przedbuddyjskiej tradycji bon po, wytwarzane głównie w Bhutanie, Nepalu, Indiach oraz Tybecie. Stop metali, z którego zostały wykonane, bazuje na siedmiu pierwiastkach symbolizujących energię ciał niebieskich (złoto – Słońce, srebro – Księżyc, rtęć – Merkury, miedź – Wenus, żelazo – Mars, cyna – Jowisz, ołów – Saturn). Misy dźwiękowe są wykorzystywane zarówno przez terapeutów i uzdrowicieli, jak i muzyków.

BUTOH
Japoński taniec „nowoczesny”. Powstał w latach 50-tych XX w., jako wynik poszukiwań nowych form ekspresji. Jego twórcy: Tatsumi Hijikata i Kazuo Ohno zanegowali zarówno własną tradycję (kabuki, bunraku, ) jak i „sprzeciwili” się masowej kulturze zachodu. W tańcu butoh ciało staje się tekstem, zapisem ludzkiego doświadczenia odkrywanym przez ruch. Butoh stwarza możliwości bezpośredniego, totalnego wyrażania siebie.

Wydarzenie z okazji Nocy Księgarń i jubileuszu 20–lecia działalności dystrybutora książek OSDW Azymut.
Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu Fundacji Miasto Literatury pt. Krakowskie księgarnie na medal.
Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Miasta Krakowa.

NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole