Modlitwa o pokój

Koncert w setną rocznice nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Japonią i Polską pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa.

Requiem Project Choir Japan
i  Muzycy Filharmonii Krakowskiej

Soliści:
Kiyoko Motomiya, Kaori Kitazume – sopran
Hiroko Yagawa – alt
Masato Ohtsuka – bas
Riku Matsubara – tenor

Dyryguje: Susumu Ueda

Środa, 23 października 2019, godz. 19.30, kościół oo. Augustianów pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Kraków, ul. Augustiańska 7 (wejście od ul. Skałecznej)

Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek, które są do pobrania od 9 października w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Centrach Informacji Turystycznej: ul. św. Jana 2, św. Józefa 7 i Plac Wszystkich Świętych 2 oraz w kościele św. Katarzyny przed koncertem. 

Susumu Ueda urodził się w 1956 roku w Osace. Ukończył Wydział Kompozycji na Uniwersytecie Sztuki w Kyoto. Wiele komponuje, jest między innymi autorem muzyki do oficjalnego hymnu Igrzysk Olimpijskich w Nagano (1998 r.).

Projekt Requiem, na 200 osobowy chór i orkiestrę, powstał dla upamiętnienia jednego z najtragiczniejszych w historii Japonii trzęsień ziemi, w okręgu Hanshin. W jego wyniku 17 stycznia 1995 roku zniszczone zostało półtora milionowe miasto Kobe i zginęły 6434 osoby. 

Premiera Requiem odbyła się 17 stycznia 2010 roku, podczas koncertu pamięci ofiar trzęsienia ziemi, który co roku organizowany jest w Kobe. W zamyśle kompozytora, utwór jest nie tylko upamiętnieniem tragedii Kobe, ale także hołdem oddanym ofiarom klęsk żywiołowych i wojen na całym świecie i wielką modlitwą o pokój.

Od czasu premiery, kompozycja wykonywana była w wielu naznaczonych historią  japońskich miastach, m. innymi  w Tokyo, Hiroshimie, Nagasaki, Okinawie, Sayo-cho oraz w Europie: w Pradze, Wiedniu, Watykanie, Asyżu i Florencji.

Podczas wizyty w Polsce artyści wystąpią w Świątyni Pokoju w Świdnicy, kościele św. Katarzyny w Krakowie (z muzykami Filharmonii Krakowskiej) oraz w kościele św. Krzyża w Warszawie.
NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole