Różne oblicza sufizmu

Czym jest sufizm? Jakie są jego oblicza współcześnie? Jak wygląda życie i praktyka sufich w Pakistanie, Iranie, krajach arabskich, Azji Centralnej? Czy suficka praktyka różni się w poszczególnych krajach? Jaki wpływ ma sufizm na życie ludzi, kulturę i obyczaje w różnych państwach?

Serdecznie zapraszamy na debatę w Muzeum Manggha z udziałem specjalistów z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ. O praktyce duchowej w różnych krajach i związkach  bractw sufickich z polityką i miejscową kulturą opowiedzą:
  • prof. Agnieszka Kuszewska (Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ),
  • dr Karolina Rak (Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ
  • dr Marcin Rzepka (Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ),
  • Marcin Krzyżanowski (Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ).

Debatę poprowadzi Miron Kokosiński, historyk i kulturoznawca.

Po debacie o godzinie 19.15 zapraszamy na koncert muzyki sufickiej z Iranu wraz z choreografią. 

Hamdam Trio
to wspólny projekt wybitnych irańskich muzyków pod kierownictwem Dariusha Rasoulego (ney), obok którego występują w nim Arad Emamgholi (daf i dajereh) oraz Sadollah Nasri (wokal, diwan), zamieszkujący na stałe w Sanandadżu w irańskim Kurdystanie. Zespół z powodzeniem koncertuje w całej Europie. Artyści skupiają się na prezentowaniu muzyki sufickiej opartej na irańskim mistycyzmie.

Prezentowane utwory wykonywane będą w językach kurdyjskim oraz perskim, większość z nich traktować będzie o miłości i człowieku. Uzupełnieniem muzyki stanie się taniec w wykonaniu Apsary (Aleksandry) Afsanesary, tancerki i choreografki, która profesjonalnie zajmuje się tańcami Jedwabnego Szlaku (Persja, Afganistan, Azja Centralna, a także Indie).

Wydarzenie jest organizowane przez Muzeum Manggha oraz prof. Agnieszkę Kuszewską (Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ).

Wejście na debatę jest bezpłatne. Bilety w cenie 35 zł można nabyć w Muzeum Manggha codziennie z wyjątkiem poniedziałków od godziny 10.00 do 18.00 oraz przed koncertem.
NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole