Kaligrafia z Shiramizu sensei

10 kwietnia zapraszamy do poznania drogi pisma podczas warsztatów kaligrafii! 

Harmonogram
17.00–18.30 Grupa I (brak wolnych miejsc)
18.30–20.00 Grupa II (brak wolnych miejsc)

Kilka słów od prowadzącej, Shiramizu sensei:

Chciałabym przedstawić Państwu tradycyjną kulturę japońską, której częścią jest „droga pisma”. W ogólnym założeniu kaligrafię dzieli się na takie kategorie jak kanji, kana czy chōwatai. Uważa się, że znaki zostały wprowadzone do japońskiego pisma około IV wieku, natomiast kana, czyli system piśmienniczy unikalny dla kultury Japonii – powstał około VIII wieku. To właśnie te słowa i pieśni znane już w dawnych czasach przekształcam w kaligrafię.

Współcześnie, ciężko przeczytać jest wyłącznie kanji lub wyłącznie sylabariusz kana, dlatego też opracowano chōwatai, typ pisma, dzięki któremu można zapisać kaligrafię poprzez łączenie ze sobą kanji oraz kana.

W Japonii mówi się także o kotodama, czyli przeświadczeniu, że każde słowo zamieszkuje swoisty duch, a wypowiadanie dobrych słów sprawia, że przytrafiają się nam dobre rzeczy. Dlatego też, tworząc kaligrafię, używam tylko pomyślnych słów. 

Nie mogę doczekać się doświadczenia wspólnie z polską publicznością drogi pisma, używając, czy to piór o twardych stalówkach, czy też pędzli wykonanych z miękkiego włosia.


Obowiązują wcześniejsze zapisy na adres: recepcja@manggha.pl. Cena warsztatów to 20 zł od osoby, a liczba miejsc jest ograniczona.

Po otrzymaniu potwierdzenia o dostępności miejsc prosimy o dokonanie wpłaty do dnia 8.04.2019 na konto:

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
M. Konopnickiej 26, 30-302 Kraków
84 1130 1150 0012 1262 4620 0001
Bank Gospodarstwa Krajowego, O. Kraków
Tytuł: imię i nazwisko, „Warsztaty kaligrafii”

Podczas imprezy wykonywane będą fotografie dla celów dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w imprezie jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na wykonanie tych fotografii oraz wykorzystanie i rozpowszechnianie wizerunku uczestników wraz z jego opisaniem poprzez wskazanie okoliczności wykonywania fotografii oraz miejsca ich wykonywania, w tym w szczególności zgodę na wykorzystanie i rozpowszechnianie ich wizerunku w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Rozpowszechnianie będzie miało miejsce przez czas nieoznaczony za pomocą strony internetowej organizatora imprezy.

PATRONAT HONOROWY

KONSUL HONOROWY JAPONII
W KRAKOWIE

NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole