W niedzielę 13 października Muzeum Manggha będzie czynne do 18.00

„Zapomniani chłopcy – wysłannicy ery Tenshō do Europy”

Mam nadzieję, że ta opera przyczyni się do międzynarodowej wymiany kulturowej
Jan Paweł II

Polecamy Państwa uwadze koncert operowy Zapomniani chłopcy – wysłannicy ery Tenshō do Europy organizowany przez Tokijskie Stowarzyszenie Operowe 20 września 2019 o godzinie 19.00. Bilety w cenie 25 złotych dostępne w kasie Opery Krakowskiej.

Po raz pierwszy opera Zapomniani chłopcy została wystawiona w 1990 roku w Nagasaki. Tam też wystawiano ją aż 58 razy, w pozostałych częściach Japonii 55, a w Europie 25 razy, łącznie pokazano 138 przedstawień. Jest to opera z przesłaniem chrześcijańskim, które płynie w świat.


STRESZCZENIE OPERY
Historia rozpoczyna się, gdy duch Ojca Kolbe pojawia się na wzgórzu usłanym opuszczonymi grobami. Chce on wskrzesić wspomnienia o czterech zapomnianych chłopcach. Chłopcy ci byli uczniami misjonarza Franciszka Ksawerego i jako pierwsi japońscy wysłannicy wyruszyli z portu w Nagasaki w podróż do Europy, gdzie zostali ciepło przyjęci. Ale po powrocie z tej wspaniałej ośmioletniej podróży napotkali przeciwności w szerzeniu wiary. Ówczesny władca Japonii Toyotomi Hideyoshi wydał dekret o zakazie chrześcijaństwa.

Opowieść ta oparta na faktach historycznych pokazuje jak czterech młodych japońskich chłopców poświęca swoje życie dla wiary.

Na końcu tej opowieści duch Ojca Kolbe ponownie się pojawia. Śpiewa hymn, spokojną pieśń dla ludzkości. Zwraca się w niej do tych chłopców, którzy przeszli przez życie dumnie, dzielnie wypełniając swoją misję.

Pieśń ta jest też skierowana do każdego z nas. W finale Ojciec Kolbe odchodzi, a uśpione, zapomniane groby „powstają”. Dusze ludzi tam spoczywających odchodzą do wieczności. Chór śpiewa przewodnią pieśń „Słońce wstaje, słońce zachodzi”. Kurtyna opada.

Wydarzenie z okazji 100. Rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią i Polską.

Organizator: Organizacja non-profit Tokyo Opera Association
Współorganizator: Fundacja Yumenosya

NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole