Wystawa

Japońskie militaria. Kolekcja generała Sławomira Petelickiego

12.10.2018 - 06.01.2019

Atrybucja obiektów i teksty: Małgorzata Martini Aranżacja wystawy: Masakazu Miyanaga
Muzeum Manggha ma przyjemność zaprezentować publiczności niezwykłą wystawę: japońskie militaria z prywatnej kolekcji generała Sławomira Petelickiego. Zbiór ten wprawdzie nie jest zbyt obszerny, daje jednak dobrą możliwość przyjrzenia się odmienności broni i oporządzenia obronnego, jak również potrzebie piękna i jego wyczuciu u Japończyków, nawet w tej tak dla nas – Europejczyków – odległej od estetycznych oczekiwań dziedzinie. Na wystawie zobaczymy zbroję i rozmaite miecze: tachi, katana, wakizashi, tantō, aikuchi i guntō, oprawione w sposób oszczędny, jak i okazały.

Japończycy są narodem, który od wieków przywiązywał bardzo duże znaczenie do wszelkich przejawów zmagań wojennych i walki oraz związanych z tym umiejętności. Wysoko też cenił przedmioty dotyczące tej dziedziny. Miecz był w Japonii najważniejszym elementem uzbrojenia, nadano mu tam zatem wysoką rangę. Wykonany ze stali o niezwykłych właściwościach stanowił doskonałą broń. Miecze charakteryzowała elegancka forma, wspaniała struktura metalu i osiągane odcienie jego barwy. Od ponad dwunastu wieków niosła ta broń dla Japończyków duchową treść i miała religijne znaczenie. Stała się symbolem rycerskich cnót, honoru, odwagi i wierności.

Mamy nadzieję, że prezentowane okazy pozwolą polskiej publiczności poznać charakterystyczne cechy najważniejszych militariów japońskich i podziwiać ich niezwykłe walory estetyczne.

Niniejszą wystawą Muzeum Manggha już po raz drugi podejmuje tematykę miecza japońskiego. Pierwszą była w roku 2010 prezentacja mieczy z prywatnych zbiorów polskich, zatytułowana Piękno wykute w stali. Na następny – 2019 – rok zaplanowaliśmy kolejną: będziemy mieli przyjemność i zaszczyt eksponować miecze wypożyczone na wystawę z Bizen Osafune Sword Museum w Japonii.
NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole