Wystawa

Ścieżki pomiędzy

10 - 23 czerwca 2019

Wernisaż: 09.06.2019, 18.00

Kurator: Małgorzata Olejniczak
Ten, który stale jest szczęśliwy, musi się często zmieniać.
Konfucjusz


5 lat malarstwa japońskiego sumie w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha pod kierunkiem Małgorzaty Olejniczak

Jak twierdzili mistrzowie sumie, osiągnięcie ekspresji przy zastosowaniu jedynie dwóch kolorów – czarnego i białego jest doskonałym ćwiczeniem dyscypliny, wyobraźni i wytrwałości w dążeniu do celu. Dla tych, którzy nigdy jeszcze nie malowali jest to doskonała okazja, aby przekonać się o tym, jak wiele jest możliwe, i że talent nie jest tu wcale najważniejszy. Jest to raczej chęć poznawania siebie, zrelaksowania się, odnalezienia wewnętrznego spokoju i odkrycia swoich nowych możliwości, które drzemią w każdym z nas.

Sumie pobudza wyobraźnię i uświadamia, jak wiele jest możliwe. To świat medytacji, spokoju i odprężenia... Warsztaty sumie to bezpośredni kontakt ze sztuką japońską, jak również okazja do odkrycia oryginalnej techniki malarskiej i rozwinięcia zarówno swoich talentów artystycznych, jak i pewnych cech osobowości.

Malarstwo sumie w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

W 2014 roku pierwszych ośmiu studentów rozpoczęło naukę malarstwa tuszem w klasie założonej przez Małgorzatę Olejniczak, która postanowiła zaryzykować taki projekt wiążący się z jej comiesięcznymi podróżami między Zurychem i Krakowem. W dniu dzisiejszym studiuje tu już dwudziestu siedmiu pasjonatów tej sztuki, w klasie dla początkujących i zaawansowanych. Na wystawie zostały zaprezentowane m. in. obrazy, które zostały wystawione w styczniu 2019 w Japonii, w The National Art Center podczas wystawy The Torch of Asia Exhibition. Kilka z tych prac zostało nagrodzonych. Niektóre prace można kupić w sklepiku Muzeum Manggha.

Małgorzata Olejniczak

Od 2000 roku, zafascynowana Japonią, nieustannie zgłębia tajniki jej kultury i sztuki w atelier Mistrza Kobayashiego. Swoje prace wystawia regularnie w Japonii, Szwajcarii, Nowym Yorku, Londynie i Polsce. Od 2016 należy do grona artystów nowojorskiej galerii Noho M55. Między rokiem 2016 a 2019 zdobyła nagrodę specjalna jury za swoja prace zaprezentowana w Tokyo Metropolitan Art Museum podczas Międzynarodowej Wystawy Sztuki Współczesnej Le Salon Blanc, a następnie  kolejne nagrody, m.in. w The National Art Center w Tokio i w innych miejscach w Japonii. Małgorzata Olejniczak mieszka w Szwajcarii. Regularnie organizuje i prowadzi wykłady, warsztaty i kursy malarstwa sumi-e w Polsce (Krakow, Warszawa) i za granicą (Szwajcaria, Niemcy).

PATRONAT HONOROWY

KONSUL HONOROWY JAPONII
W KRAKOWIE

NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole