Wystawa

Międzynarodowa wystawa bonsai

5 - 7 października 2018

Wernisaż: 05.10.2018, 18.00

Kurator: Bogdan Pociask
Bonsai znane są i podziwiane na całym świecie, niemniej oryginalny sposób ekspozycji tej sztuki to rzecz unikatowa. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha prezentuje oryginalne sposoby ekspozycji bonsai, widywane jak dotąd tylko w Japonii: toko-kazari i zashiki-kazari. Mistrz Nobuyuki Kajiwara ukazuje nam piękno bonsai, zarówno jego ewolucję, różnorodność gatunków, jak i nostalgię tej szczególnej pory roku, jaką jest jesień.

Drzewka bonsai zgromadzone na wystawie to eksponaty otrzymane od studentów i przyjaciół mistrza Nobuyukiego z Polski i ze Szwajcarii, których nauczyciel otacza wieloletnią opieką.

Dzięki stylowej przestrzeni washitsu (tradycyjnego domu japońskiego) możemy podziwiać unikalną sztukę aranżacji keido przygotowaną przez mistrza Kajiwarę.

W ramach wystawy zapraszamy również:

6 października
11.00 Zwiedzanie wystawy z Nobuyuki Kajiwarą
15.00 Spotkanie i wykład Nobuyukiego Kajiwary

7 października
11.00 Zwiedzanie wystawy z Nobuyuki Kajiwarą

Zwiedzanie i wykład tłumaczony konsekutywnie z języka angielskiego. Wstęp na wydarzenia jest wolny.


Nobuyuki Kajiwara urodził się w 1951 roku w Fukuoce w Japonii. Studiował w Europie. W 1986 roku rozpoczął naukę bonsai u mistrza Terukichiego Kato, młodszego brata Sabura i Hideo Kato. Naukę ukończył z dyplomem Nihon Bonsai Kyodo Kumiai (certyfikat profesjonalnego nauczyciela bonsai). W 1991 roku powrócił do Wielkiej Brytanii. Rok później pracował już jako główny nauczyciel w Mediolanie w szkole Università del Bonsai, gdzie pracuje do dziś, opiekując się też znajdującym się tam muzeum bonsai.

Dzisiaj mistrz Nobuyuki uczy i prowadzi szkoły w wielu krajach, takich jak: Wielka Brytania, Włochy, Szwajcaria, Niemcy, Nowa Zelandia. Od 2006 roku związany jest z Polską, ucząc w grupie Bonsai Juku.

Podejście Kajiwary do bonsai, poprzez jego patrzenie na drzewo z perspektywy natury i krajobrazu, czyni go nauczycielem niezwykłym, respektującym przyrodę, jej zmiany w kolejnych porach roku, a także ze względu na jego japońskie cechy: cierpliwość i doskonałość, perfekcyjność w pracy.
NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole