Wystawa

Międzynarodowa wystawa suiseki

28.06.2019 - 03.07.2019

Kurator: Bogdan Pociask

San Seki – Trzy Kamienie 
   

Słowacja, Czechy, Polska
    

Zbieranie i eksponowanie kamieni znane jest w całej Azji pod różnymi nazwami. W Chinach to gongshi w Korei suseok, lecz to Japonia wykształtowała swój piękny styl eksponowania kamieni, nazwany suiseki i to japońska sztuka zbierania i ekspozycji kamieni zdobyła popularność na całym świecie. W Europie suiseki jest znane od ponad trzydziestu lat, niemniej ze względu na mieszanie się różnych azjatyckich wpływów na tę sztukę miłośnicy kamieni nie odróżniali kamieni chińskich czy pochodzących z innego azjatyckiego kraju od japońskich.

Po roku 2000 stało się jasne, że japońska sztuka suiseki zdecydowanie różni się od innych sposobów eksponowania kamieni. Wpływ na to miał mistrz Arishige Matsuura, który jako jeden z pierwszych zaczął wyjaśniać te różnice światu.

W Muzeum Manggha suiseki zaczęło się pojawiać z końcem lat dziewięćdziesiątych, ale przełomem była samodzielna ekspozycja Suiseki w 2012 roku z udziałem kolekcjonerów ze Słowacji i z Czech. Wystawę zaszczycił też mistrz Matsuura (największy autorytet w dziedzinie tej sztuki na świecie i wieloletni prezydent Japońskiego Klubu Suiseki), który ocenił ją bardzo wysoko mimo tak intuicyjnej pracy. Wśród uczestników wystawy narodził się następnie pomysł, aby w trzech krajach: Polsce, Czechach i Słowacji, stworzyć grupę liderów mającą na celu kształcenie się w japońskim suiseki, jak również propagowanie tej sztuki. Projekt ten – podobnie jak grupa – nazwany został San Seki (Trzy Kamienie). Jego zwieńczeniem jest doroczna wystawa Suiseki w którymś z krajów grupy.

Mistrz Matsuura odwiedził Kraków jeszcze raz – w roku 2016; obejrzał wówczas wystawę San Seki, która zrobiła na nim ogromne wrażenie, i był bardzo zadowolony z wyników pracy jej uczestników. W tym roku wystawa powraca do Mangghi. San Seki będzie wystawiała najlepsze suiseki z grupy, kamienie japońskie i kamienie figuratywne, które wezmą udział w wewnętrznym konkursie wystawców.

Suiseki (jap. woda i kamień) to pochodząca z Chin sztuka artystycznego eksponowania kamieni, których kształt lub wzór powierzchni jest odbiciem istniejącego krajobrazu lub innych naturalnych kształtów. Tradycja ta ma długą historię, w Japonii sięgającą okresu Kamakura (1192–1333). Jedną z najpopularniejszych form suiseki jest toyamaishi (odległa góra), czyli kamień będący wyobrażeniem pojedynczej góry lub wielu szczytów. Inne często spotykane formy krajobrazowe to wodospady, zbiorniki wodne, płaskowyże czy wyspy. W suiseki obok motywów pejzażowych znaleźć można także kształty odzwierciedlające detale: zniszczoną strzechę górskiej chaty czy opuszczoną łódź nad wodą, jak również przypominające zwierzęta lub postaci ludzkie. Ostatnią kategorią są kamienie z widocznym na powierzchni wzorem kwiatów lub innych elementy przyrody.

Suiseki to wyraz japońskiej estetyki wabi, wywodzącej się z filozofii zen, a obecnej m.in. także w ceremonii herbaty chadō czy poezji haiku. Kontemplowanie stonowanej kolorystyki, sugestywnych, a zarazem harmonijnych i subtelnych form kamieni pozwala dostrzec ich zewnętrzne i wewnętrzne piękno – piękno, które przecież „jest w oku patrzącego”. Pomaga lepiej zrozumieć ducha i istotę tradycji i kultury Japonii.

PATRONAT HONOROWY

KONSUL HONOROWY JAPONII
W KRAKOWIE

NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole