Ferie 2023

Propozycje zajęć na zapisy indywidualne na ferie 2023
31 stycznia – 12 lutego 2023 

Warsztaty origami 
31 stycznia, godzina 10.30–11.30 
Wiek uczestników: 12–18 lat 

Origami to tradycyjna sztuka składania papieru. Nazwa pochodzi od japońskich znaków: „składać” (jap. oru) oraz „papier” (jap. kami). Do praktykowania origami potrzebna jest kartka papieru o odpowiedniej wielkości i kształcie, a także znajomość sekwencji zagięć, które pozwalają na wykreowanie pożądanego kształtu. 

Warsztaty odbędą się w przestrzeni Galerii Europa – Daleki Wschód we wtorek 31 stycznia 2023 r. o godzinie 10.30–11.30. Zajęcia będą prowadzone od podstaw. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres e-mail: recepcja@manggha.pl, w tytule wiadomości wpisując: „Origami 31.01”. W treści należy podać: imię, nazwisko, numer telefonu oraz wiek zgłaszanego uczestnika. Zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc (limit: 15 osób). Koszt udziału wynosi 20 zł za osobę, płatności dokonuje się stacjonarnie w dniu warsztatów.

Warsztaty kirigami – motywy z japońskich tkanin 
31 stycznia, godzina 12.00–13.00 
Wiek uczestników: 7–11 lat

Kirigami (jap. kiru - ciąć, kami – papier) to sztuka polegająca na tworzeniu ażurowych wzorów poprzez składanie i cięcie papieru. Podczas warsztatu uczestnicy stworzą modele kirigami bazujące na popularnych motywach występujących na japońskich tkaninach.  

Warsztaty odbędą się w przestrzeni Galerii Europa – Daleki Wschód we wtorek 31 stycznia 2023 r. o godzinie 12.00–13.00. Zajęcia będą prowadzone od podstaw. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres e-mail: recepcja@manggha.pl, w tytule wiadomości wpisując: „Kirigami 31.01”. W treści należy podać: imię, nazwisko, numer telefonu oraz wiek zgłaszanego uczestnika. Zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc (limit: 15 osób). Koszt udziału wynosi 20 zł za osobę, płatności dokonuje się stacjonarnie w dniu warsztatów.

Kreatywne oprowadzanie po wystawie Watanabe Seitei. Imaginarium natury
1 lutego, godzina 15.30–16.30 
Wiek uczestników: 7–11 lat 

Kim jest kolekcjoner i jak nim zostać? Dlaczego w sztuce japońskiej jest tak dużo zwierząt i roślin? Jak zaprojektować swój własny parawan? Wspólnie poszukamy odpowiedzi na te pytania podczas kreatywnego oprowadzania po wystawie Watanabe Seitei. Imaginarium natury.  
  
Zwiedzanie wystawy z edukatorem odbędzie się w przestrzeni Muzeum Manggha w środę 1 lutego 2023 r. w godzinach 15.30–16.30. Spotkanie przeznaczone jest dla rodzin z dziećmi w wieku 7-11 lat. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres e-mail: recepcja@manggha.pl, w tytule wiadomości wpisując: „Kreatywne oprowadzanie dla dzieci 01.02”. W treści należy podać: imię, nazwisko, wiek zgłaszanego uczestnika oraz numer telefonu opiekuna. Zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc (limit: 10 dzieci + opieka). Koszt udziału wynosi 10 zł (usługa przewodnicka) + 45 zł (bilet rodzinny, cennik dostępny tutaj), płatności dokonuje się stacjonarnie w dniu oprowadzania. 

Warsztaty furoshiki 
3 lutego, godzina 16.00–17.00 
Wiek uczestników: 14–17 lat 

Od setek lat chusty furoshiki towarzyszą Japończykom w różnych aspektach ich codzienności. Funkcjonalność chust ewoluowała na przestrzeni stuleci. Były one powszechnie stosowane do przechowywania przedmiotów osobistych należących do klientów łaźni publicznych, przydatne w czasie przeprowadzek, stanowiły element wyprawy ślubnej panny młodej. Obecnie posiadają status symbolu japońskiej tradycji i wyróżniają się szeroką gamą zastosowań. To między innymi sposób pakowania rzeczy wartościowych, prezentów. Furoshiki charakteryzują się bogatą paletą barw i zdobień, adekwatnych do użytkowego przeznaczenia danej chusty. Wśród wzorów tkanin oraz technik wiązań pojawiają się propozycje nowe, zaprojektowane z myślą o współczesnym pokoleniu Japończyków.   

Zajęcia prowadzone są od podstaw, dla osób początkujących, w języku polskim. Uczestnik pozna szkic historyczny losów furoshiki w Japonii oraz w praktyce nauczy się wybranych sposobów pakowania przedmiotów. Japońskie chusty zostaną udostępnione grupie tylko na czas trwania warsztatów. Warsztaty odbędą się w przestrzeni Galerii Europa – Daleki Wschód w piątek 3 lutego 2023 r. o godzinie 16.00–17.00.  Zajęcia będą prowadzone od podstaw. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres e-mail: recepcja@manggha.pl, w tytule wiadomości wpisując: „Furoshiki 03.02”. W treści należy podać: imię, nazwisko, numer telefonu oraz wiek zgłaszanego uczestnika. Zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc (limit: 10 osób). Koszt udziału wynosi 20 zł za osobę, płatności dokonuje się stacjonarnie w dniu warsztatów.

Warsztaty z Haftową Babą – motyw kwiatów 
5 lutego, godzina 11.00–15.00  
Warsztaty dla osób dorosłych

Jak współcześnie wykorzystać przepiękne wzory z tradycyjnych kimon? Wykonać własną naszywkę, którą można umieścić na dowolnym ubraniu: kurtce, koszulce, spodniach czy torebce. Uczestnicy wykonywają je techniką haftu płaskiego, na filcu. Używać będą prostych ściegów, dzięki którym poznają podstawy tej techniki, a efektem finalnym będzie mały haft — naszywka. Tak jak w tradycyjnych wzorach na kimonach nie zabraknie tutaj błyszczących nici, ale zamiast jedwabiu podczas haftowania wykorzystana zostanie bawełna merceryzowana, czyli tradycyjny tańszy odpowiednik jedwabiu. To on spopularyzował haft! 

Warsztaty odbędą się w przestrzeni Biblioteki Muzeum Manggha w niedzielę 5 lutego 2023 r. w godzinach 11.00–15.00. Spotkanie przeznaczone jest dla osób dorosłych. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres e-mail: recepcja@manggha.pl, w tytule wiadomości wpisując: „Haft - kwiaty”. W treści należy podać: imię, nazwisko, wiek zgłaszanego uczestnika oraz numer telefonu. Zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc (limit: 10 osób). Istnieje możliwość zapisania się na cały cykl pięciu warsztatów. Koszt uczestnictwa w jednym warsztacie: 190 zł. W cenie zawarte są wszystkie materiały potrzebne do wykonania haftu oraz bilet wstępu upoważniający do samodzielnego zwiedzenia wystaw prezentowanych tego dnia w Muzeum Manggha. 

Uczestnicy otrzymają informację mailową z prośbą o uregulowanie wpłaty w formie przelewu bankowego. Płatności należy dokonać w ciągu 2 dni roboczych od momentu otrzymania informacji zwrotnej z akceptacją zgłoszenia. 

W przypadku rezygnacji z uczestnictwa w warsztatach w terminie późniejszym niż na 3 dni przed rozpoczęciem zajęć Muzeum Manggha zastrzega prawo zatrzymania 20% wpłaconej przez Uczestnika kwoty tytułem pokrycia kosztów związanych z przygotowaniem materiałów towarzyszących i zaangażowaniem osób współpracujących przy organizacji zajęć edukacyjnych. Pozostałe 80% wpłaconej kwoty zostanie zwrócone na wskazany przez uczestnika rachunek bankowy w terminie 7 dni od daty poinformowania o rezygnacji z udziału w zajęciach edukacyjnych. 
 
Potrzebę uzyskania faktury prosimy zaznaczyć w mailu zgłoszeniowym. 

Warsztaty origami 
8 lutego, godzina 10.30–11.30 
Wiek uczestników: 7–11 lat

Origami to tradycyjna sztuka składania papieru. Nazwa pochodzi od japońskich znaków: „składać” (jap. oru) oraz „papier” (jap. kami). Do praktykowania origami potrzebna jest kartka papieru o odpowiedniej wielkości i kształcie, a także znajomość sekwencji zagięć, które pozwalają na wykreowanie pożądanego kształtu. Sztuka ta pozwala tworzyć m.in. papierowe figury roślin i zwierząt, przedmioty nawiązujące do poszczególnych pór roku, a także akcesoria zakorzenione w japońskiej tradycji.  
 
Warsztaty odbędą się w przestrzeni Galerii Europa – Daleki Wschód w środę 8 lutego 2023 r. o godzinie 10.30–11.30. Zajęcia będą prowadzone od podstaw. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres e-mail: recepcja@manggha.pl, w tytule wiadomości wpisując: „Origami 08.02”. W treści należy podać: imię, nazwisko, numer telefonu oraz wiek zgłaszanego uczestnika. Zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc (limit: 15 osób). Koszt udziału wynosi 20 zł za osobę, płatności dokonuje się stacjonarnie w dniu warsztatów. 

Warsztaty kirigami – motywy zaczerpnięte z japońskich tkanin 
8 lutego, godzina 12.00–13.00 
Wiek uczestników: 7–11 lat

Kirigami (jap. kiru - ciąć, kami – papier) to sztuka polegająca na tworzeniu ażurowych wzorów poprzez składanie i cięcie papieru. Podczas warsztatu uczestnicy stworzą modele kirigami bazujące na popularnych motywach występujących na japońskich tkaninach. 

Warsztaty odbędą się w przestrzeni Galerii Europa – Daleki Wschód w środę 8 lutego 2023 r. o godzinie 12.00–13.00. Zajęcia będą prowadzone od podstaw. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres e-mail: recepcja@manggha.pl, w tytule wiadomości wpisując: „Origami 31.01”. W treści należy podać: imię, nazwisko, numer telefonu oraz wiek zgłaszanego Uczestnika. Zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc (limit: 15 osób). Koszt udziału wynosi 20 zł za osobę, płatności dokonuje się stacjonarnie w dniu warsztatów.

Kreatywne oprowadzanie po wystawie Watanabe Seitei. Imaginarium natury
8 lutego, godzina 15.30–16.30 
Wiek uczestników: 7–11 lat 

Kim jest kolekcjoner i jak nim zostać? Dlaczego w sztuce japońskiej jest tak dużo zwierząt i roślin? Jak zaprojektować swój własny parawan? Wspólnie poszukamy odpowiedzi na te pytania podczas kreatywnego oprowadzania po wystaw Watanabe Seitei. Imaginarium natury.  
  
Zwiedzanie wystawy z edukatorem odbędzie się w przestrzeni Muzeum Manggha w środę 8 lutego 2023 r. w godzinach 15.30–16.30. Spotkanie przeznaczone jest dla rodzin z dziećmi w wieku 7–11 lat. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres e-mail: recepcja@manggha.pl, w tytule wiadomości wpisując: „Kreatywne oprowadzanie dla dzieci 08.02”. W treści należy podać: imię, nazwisko, wiek zgłaszanego uczestnika oraz numer telefonu opiekuna. Zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc (limit: 10 dzieci + opieka). Koszt udziału wynosi 10 zł (usługa przewodnicka) + 45 zł (bilet rodzinny, cennik dostępny tutaj), płatności dokonuje się stacjonarnie w dniu oprowadzania. 

Kraina marzeń Harajuku – wykład dr Lily Adamowicz 
9 lutego, godzina 17.00 
Wykład otwarty 

Tematem wykładu będą badania prowadzącej dotyczące kultury Harajuku w tokijskiej dzielnicy rozrywkowej Shibuya. 

Wykład odbędzie się w przestrzeni lobby Muzeum Manggha w czwartek 9 lutego 2023 r. o godzinie 17.00. Wykład ma charakter otwarty. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres e-mail: recepcja@manggha.pl, w tytule wiadomości wpisując: „Wykład Harajuku”. W treści należy podać: imię, nazwisko, wiek zgłaszanego uczestnika oraz numer telefonu. Zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc (limit: 40 osób).  Koszt uczestnictwa w wykładzie w cenie biletu za 1 zł.

Warsztaty barwienia tkanin techniką shibori z Moniką Idzikowską 
11 lutego, godzina 11.00–14.00 
Warsztaty dla osób dorosłych

Zapraszamy serdecznie na warsztaty barwienia tkanin japońską techniką shibori, które poprowadzi Monika Tatiana Idzikowska – pochodząca z Wrocławia artystka, projektantka mody, twórczyni wielkoformatowych tkanin, obrazów i kimon w artystycznej japońskiej technice barwienia tkanin itajime shibori.

W trakcie pierwszego etapu zajęć Uczestnicy poznają rys historyczny kilku technik shibori oraz zaznajomią się z przykładami techniki itajime shibori w nawiązaniu do twórczości Moniki Idzikowskiej. Dowiedzą się także więcej na temat tworzenia wielkoformatowych tkanin artystycznych shibori. W drugiej, technicznej części warsztatów Uczestnicy przygotują tkaniny do farbowania i zabarwią je poznaną techniką.

Całość warsztatu poprowadzona zostanie w formie artystycznej, poprzez pokazanie tradycyjnej techniki barwienia jako pięknej formy artystycznego wyrazu, a także formy medytacji, wyciszenia i ekspresji dla artystów. Efektem warsztatów będzie tkanina w formacie 60 x 120 cm, z której Uczestnicy mogą wykonać obraz do powieszenia na ścianie, aby w tej postaci służyły nie tylko jako dekoracja, ale także wspomnienie z wizyty w muzeum.

Warsztaty odbędą się w przestrzeni Galerii Europa - Daleki Wschód w sobotę 11 lutego 2023 r. w godzinach 11.00–15.00. Spotkanie przeznaczone jest dla osób dorosłych. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres e-mail: recepcja@manggha.pl, w tytule wiadomości wpisując: „Warsztaty shibori – dorośli”. W treści należy podać: imię, nazwisko, wiek zgłaszanego uczestnika oraz numer telefonu. Zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc (limit: 10 osób). Koszt uczestnictwa w warsztacie: 300 zł. W cenie zawarte są wszystkie materiały potrzebne do realizacji warsztatu oraz bilet wstępu upoważniający do samodzielnego zwiedzenia wystaw prezentowanych tego dnia w Muzeum Manggha.

Uczestnicy otrzymają informację mailową z prośbą o uregulowanie wpłaty w formie przelewu bankowego. Płatności należy dokonać w ciągu 2 dni roboczych od momentu otrzymania informacji zwrotnej z akceptacją zgłoszenia.

Potrzebę uzyskania faktury prosimy zaznaczyć w mailu zgłoszeniowym.

Warsztaty barwienia tkanin techniką itajime shibori z Moniką Idzikowską
12 lutego, godzina 11.00–14.00 
Wiek uczestników: 12–16 lat

Zapraszamy serdecznie na warsztaty barwienia tkanin japońską techniką itajime shibori, które poprowadzi dla Państwa Monika Tatiana Idzikowska – pochodząca z Wrocławia artystka, projektantka mody, twórczyni wielkoformatowych tkanin, obrazów i kimon w artystycznej japońskiej technice barwienia tkanin itajime shibori.

Warsztaty utrzymane zostaną w duchu japońskiego mottainai. W języku japońskim jest to wyraz żalu z powodu niewykorzystania pełnego potencjału przedmiotu nadającego się do użytku. Właściwie jest to filozofia życia, aby nie marnować, używać, naprawiać, eksploatować z szacunkiem i do końca właściwości przedmiotów. Zgodnie z tą myślą, Uczestnicy będą farbować w technice itajime shibori używane koszulki i koszule bawełniane, nadając im nowe życie i wyraz artystyczny. Efektem zajęć będą gotowe do noszenia, modne ubiory.

Warsztaty odbędą się w przestrzeni Galerii Europa – Daleki Wschód w niedzielę 12 lutego 2023 r. w godzinach 11.00–15.00. Spotkanie przeznaczone jest dla młodzieży 12–16 lat. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres e-mail: recepcja@manggha.pl, w tytule wiadomości wpisując: „Warsztaty shibori – młodzież”. W treści należy podać: imię, nazwisko, wiek zgłaszanego uczestnika oraz numer telefonu. Zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc (limit: 10 osób). Koszt uczestnictwa w warsztacie: 250 zł. W cenie zawarte są wszystkie materiały potrzebne do realizacji warsztatu oraz bilet wstępu upoważniający do samodzielnego zwiedzenia wystaw prezentowanych tego dnia w Muzeum Manggha.

Uczestnicy otrzymają informację mailową z prośbą o uregulowanie wpłaty w formie przelewu bankowego. Płatności należy dokonać w ciągu 2 dni roboczych od momentu otrzymania informacji zwrotnej z akceptacją zgłoszenia.

Potrzebę uzyskania faktury prosimy zaznaczyć w mailu zgłoszeniowym.

Kreatywne oprowadzanie po wystawie KIMONO. Nieprzebrane inspiracje
12 lutego, godzina 10.30–11.30 
Wiek uczestników: 4–6 lat 

Dlaczego kimono to tradycyjny strój japoński? Co w Japonii można założyć w lecie, a co w zimie i co do tego wszystkiego ma żuraw? O fascynującym świecie japońskich kimon i ukrytych na nich opowieściach dowiecie się podczas kreatywnego zwiedzania po wystawie. 

Zwiedzanie wystawy z edukatorem odbędzie się w przestrzeni Galerii Europa-Daleki Wschód w niedzielę 12 lutego 2023 r. w godzinach 10.30–11.30. Spotkanie przeznaczone jest dla rodzin z dziećmi w wieku 4–6 lat. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres e-mail: recepcja@manggha.pl, w tytule wiadomości wpisując: „Kreatywne oprowadzanie 12.02, 4-6 lat”. W treści należy podać: imię, nazwisko, wiek zgłaszanego Uczestnika oraz numer telefonu opiekuna uczestnika. Zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc (limit: 10 dzieci + opieka). Koszt udziału wynosi 10 zł (usługa przewodnicka) + 45 zł (bilet rodzinny, cennik dostępny tutaj), płatności dokonuje się stacjonarnie w dniu oprowadzania. 

Kreatywne oprowadzanie po wystawie KIMONO. Nieprzebrane inspiracje
12 lutego, godzina 11.45–12.45 
Wiek uczestników: 7–11 lat 

Dlaczego kimono to tradycyjny strój japoński? Co w Japonii można założyć w lecie, a co w zimie i co do tego wszystkiego ma żuraw? O fascynującym świecie japońskich kimon i ukrytych na nich opowieściach dowiecie się podczas kreatywnego zwiedzania po wystawie. 

Zwiedzanie wystawy z edukatorem odbędzie się w przestrzeni Galerii Europa-Daleki Wschód w niedzielę 12 lutego 2023 r. w godzinach 10.45–12.45. Spotkanie przeznaczone jest dla rodzin z dziećmi w wieku 7–11 lat. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres e-mail: recepcja@manggha.pl, w tytule wiadomości wpisując: „Kreatywne oprowadzanie 12.02, 7-11 lat”. W treści należy podać: imię, nazwisko, wiek zgłaszanego uczestnika oraz numer telefonu opiekuna uczestnika. Zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc (limit: 10 dzieci + opieka). Koszt udziału wynosi 10 zł (usługa przewodnicka) + 45 zł (bilet rodzinny, cennik dostępny tutaj), płatności dokonuje się stacjonarnie w dniu oprowadzania. 

Warsztaty Kimono on the catwalk – eksperymentalna pracownia mody 
12 lutego, godzina 12.00–13.00 
Wiek uczestników: 6–9 lat 

W trakcie zajęć poznamy formę tradycyjnego japońskiego kimona, zarówno męskiego, jak i żeńskiego. Później przeniesiemy się do przyszłości, przygotowując inspirowane japońskim ubiorem alternatywne i eksperymentalne wersje takich strojów oraz elektryzująco-błyszczący pokaz mody. 

Warsztaty odbędą się w przestrzeni Galerii Europa – Daleki Wschód w niedzielę 12 lutego 2023 r. w godzinach 12.00–13.00. Spotkanie przeznaczone jest dla rodzin z dziećmi w wieku 6–9 lat. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres e-mail: recepcja@manggha.pl, w tytule wiadomości wpisując: „Warsztaty kimono dla dzieci 12.02”. W treści należy podać: imię, nazwisko, wiek zgłaszanego uczestnika oraz numer telefonu opiekuna. Zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc (limit: 10 dzieci + opieka). Koszt udziału wynosi 45 zł (bilet rodzinny). Płatności dokonuje się stacjonarnie w dniu spotkania. 

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie KIMONO. Nieprzebrane inspiracje
12 lutego, godzina 12.00–13.00 
Wiek uczestników: osoby dorosłe 

Współcześnie kimono bywa postrzegane jako ikona mody i inspirujący punkt wyjścia do reinterpretacji formy czy tradycyjnych japońskich wzorów. Może być również pretekstem do mieszania się kultur, połączeń form i wzorów, wywierając silny wpływ zarówno na high fashion, jak i na popkulturę na świecie. Słynni japońscy projektanci mody, tacy jak Issey Miyake i Yōji Yamamoto, w swej twórczości podkreślali, że kimono jest podstawą i fundamentem, na którym konceptualizują oni swoje pomysły dotyczące relacji kształtu ubrania względem ciała człowieka. Odnosząc się do tej myśli, obok strojów tradycyjnych wystawa prezentuje projekty inspirowane kimonem autorstwa zaproszonych polskich projektantów: Joanny Hawrot, Antoniny Kondrat, Moniki Tatiany Idzikowskiej i Dominika Lisika. 

Zwiedzanie wystawy z kuratorką odbędzie się w przestrzeni Galerii Europa – Daleki Wschód w niedzielę 12 lutego 2023 r. w godzinach 12.00–13.00. Spotkanie przeznaczone jest dla osób dorosłych. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres e-mail: recepcja@manggha.pl, w tytule wiadomości wpisując: „Oprowadzanie kuratorskie kimona 12.02”. W treści należy podać: imię, nazwisko, wiek zgłaszanego uczestnika. Zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc (limit: 20 osób). Koszt udziału wynosi 10 zł (usługa przewodnicka) + cena biletu według aktualnego cennika (cennik dostępny tutaj), płatności dokonuje się stacjonarnie w dniu oprowadzania. 

 
Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z regulaminem wydarzeń edukacyjnych. Rezerwując miejsce w grupach zajęciowej Uczestnik zgadza się na warunki opisane w regulaminie.  

NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole