[ODWOŁANE] Śladami Feliksa Jasieńskiego i polskiego japonizmu

Fotografia przedstawia Feliksa Jasieńskiego stojącego na balkonie swojego krakowskiego mieszkania na rogu Rynku Głównego i ulicy Świętego Jana; kolekcjoner ma na sobie kimono i hełm samurajski. Fotografia pochodzi ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.


Uwaga: Uprzejmie informujemy, że w związku z nowymi obostrzeniami o zakazie organizowania zgromadzeń publicznych w stanie pandemii, spacer tematyczny Śladami Feliksa Jasieńskiego i polskiego japonizmu zostaje odwołany.

Zapraszamy do udziału w dwugodzinnym spacerze tematycznym po Krakowie. Tematyka wydarzenia związana jest z zagadnieniem rozwoju polskiego japonizmu na przełomie XIX i XX stulecia oraz z działalnością polskiego kolekcjonera i mecenasa sztuki Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego. Spacer prowadzony będzie przy użyciu zestawów słuchawkowych, pomocnych w zachowaniu wymaganego dystansu pomiędzy uczestnikami oprowadzania.

Na przełomie XIX i XX wieku społeczeństwa zachodnie znajdowały się u szczytu zainteresowań Japonią, która przeżywała w tym czasie gwałtowny rozkwit społeczno-gospodarczy. Fascynacja Japonią w świecie artystycznym prezentowała się pod postacią japonizmu – nurtu, który odegrał istotną rolę w kształtowaniu światowej sztuki modernistycznej w drugiej połowie XIX wieku. Zachwyt kulturą Japonii w znaczny sposób wpłynął także na rozwój malarstwa Młodej Polski, trafiając na podatny grunt szczególnie w środowisku krakowskim.

Pośród grona japonofilów na pierwszy plan wybija się postać Feliksa Jasieńskiego – polskiego ziemianina, mecenasa sztuki, animatora polskiego życia kulturalnego i wielkiego propagatora kultury Dalekiego Wschodu. Jasieński wpasował się znakomicie w młodopolskie środowisko artystyczne, przeprowadzając się z Warszawy do Krakowa wraz ze swoją bogatą kolekcją na początku XX wieku.

Podczas serii spacerów tematycznych po Krakowie chcemy przybliżyć Państwu postać Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego oraz wpływ jego działalności na kształtowanie malarstwa artystów młodopolskich. Odwiedzą Państwo miejsca istotne dla dziejów polskiego japonizmu w Krakowie oraz dowiedzą się, którzy z polskich modernistów byli najbardziej podatni na nowe nurty w sztuce. Poprzez przygotowane opowieści, anegdoty i reprodukcje fotografii, a także dzieł sztuki poznają Państwo fascynujący świat artystów Młodej Polski ogarniętych pasją japonizmu.

Spacer tematyczny rozpocznie się we wtorek 13 października 2020 roku o godzinie 15.30 w przestrzeni holu budynku Muzeum Manggha w Krakowie i potrwa do godziny 17.30. Zachęcamy do przyjścia kilkanaście minut wcześniej w celu dokonania opłaty w recepcji i pobrania zestawów słuchawkowych. Spotkanie jest przeznaczone dla młodzieży (+16) i osób dorosłych. Młodsze osoby mogą uczestniczyć w zajęciach wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres e-mail: edukacja@manggha.pl, w tytule wiadomości wpisując: „Spacer 13.10”. W treści należy podać imię, nazwisko, numer telefonu oraz wiek zgłaszanego uczestnika. Zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc (15 osób). Koszt udziału w spacerze wynosi 15 złotych, płatności dokonuje się stacjonarnie w dniu wydarzenia.

Wydarzenie z cyklu Poznajemy Japonię.

Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z Regulaminem spacerów tematycznych. Rezerwując miejsce w grupie zajęciowej, uczestnik zgadza się na warunki opisane w Regulaminie.

Uwaga: Uczestnik wydarzenia / opiekun prawny jest zobowiązany do złożenia pisemnego oświadczenia przy wejściu na zajęcia, że według swojej najlepszej wiedzy, nie jest on / jego podopieczny osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 oraz nie przebywa na kwarantannie ani pod nadzorem epidemiologicznym. W przypadku wystąpienia u uczestnika objawów zakażenia CoViD-19 do 14 dni od daty wydarzenia, uczestnik / opiekun prawny zobowiązuje się niezwłocznie poinformować o tym właściwe służby sanitarne i epidemiologiczne, a także Muzeum Manggha, wysyłając informację na adres mailowy: muzeum@manggha.pl. Wzór oświadczenia jest dostępny do pobrania poniżej. Wydruki oświadczenia będzie można otrzymać również w dniu wydarzenia u pracownika recepcji muzealnej.

NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole