Wyobraź sobie...

Mistrzowie japońskiej książki obrazkowej

W imieniu Festiwalu Literatury dla Dzieci oraz oraz Nadbałtyckiego Centrum Kultury zapraszamy Was do świata wyobraźni japońskich ilustratorów!

Dzieci swój pierwszy kontakt ze sztuką mają poprzez książki. Zamieszczone w nich ilustracje wpływają na kształt dziecięcej estetyki, wrażliwości i przede wszystkim – wyobraźni.

Co wyróżnia japońską ilustrację dziecięcą? Z pewnością oryginalny język plastyczny, w którym dostrzegalne są nawiązania zarówno do kultury japońskiej, jak i zachodniej. Charakterystyczne wątki, swobodna gra formą i kolorem, uproszczenie, geometryzacja, harmonia oraz traktowanie ukazywanego motywu z przymrużeniem oka to cechy tej wyjątkowej ilustracji książki dziecięcej. Można wręcz powiedzieć, że artyści starają się spojrzeć na przedstawiany obraz z pespektywy dziecka.

Wyobraź sobie... – Mistrzowie japońskiej książki obrazkowej to wystawa prezentująca prace najwybitniejszych, współczesnych japońskich ilustratorów książek dziecięcych: Mitsumasy Anno, Tarō Miury, Katsumiego Komagaty, Tarō Gomiego oraz Gen-ichiro Yagyu. Wernisaż odbędzie się 1 października 2021 r. o godzinie 18.00, natomiast wystawa pozostanie czynna do 17 października w Nadbałtyckim Centrum Kultury.

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Sztuk i Techniki Japońskiej „Manggha” i odbywa się w ramach ramach 8. edycji Festiwalu Literatury Dla Dzieci.
NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole