Wystawa

Kimona z kolekcji Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Galeria Europa – Daleki Wschód
30.10.2022 - 28.02.2023

*Daty otwarcia wystawy są umowne i mogą ulec zmianie

Kimono jest japońskim strojem rozpoznawalnym niemal na całym świecie. Postrzegane jako kontynuacja tradycji i wyraz tożsamości narodowej, najwyższej klasy rzemiosło artystyczne, niejednokrotnie również dzieło sztuki. Geometryczny kształt stworzony z prostych pasów materiału stanowi punkt wyjścia dla projektu kimona i pozostaje doskonałym polem do działań artystycznych.

Muzeum Manggha w swojej kolekcji posiada ponad 300 kimon, pasów obi i akcesoriów tradycyjnego stroju japońskiego. Znaczna grupa to nabytki z ostatnich lat, z kolekcji rodziny Naohiro Kizu z Echizen w Japonii. Obiekty te datowane są na pierwszą połowę XX w. i stanowiły część posagu rodu Kizu.

Wystawa zaprezentuje wybór kimon z kolekcji Muzeum Manggha. Pokażemy, jak kimono towarzyszyło niegdyś i towarzyszy dzisiaj życiu w Japonii, podtrzymując tradycję noszenia tego stroju na najważniejszych uroczystościach takich jak ślub, pierwsza wizyta w świątyni shintō czy ceremonia herbaty chadō.

Będzie to również opowieść o inspiracji kimonem, o wzajemnych relacjach oraz przenikaniu się wpływów Wschodu i Zachodu w modzie XX w. Istotnym tematem będzie obecność kimona w polskiej modzie ostatniej dekady.
NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole