Japońska sztuka układania kwiatów

Ikenobo to nazwa najstarszej z istniejących szkół ikebany, a zarazem nazwisko rodu, który tę szkołę założył. Głowa tego rodu od pokoleń sprawowała funkcje kapłańskie w buddyjskiej świątyni Rokkakudo, położonej w obecnym centrum Kioto. Pierwszy zapis w kronikach dotyczący mistrza tej szkoły Ikenobo Senkei pochodzi z 1462 r. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że kolejni mistrzowie rodu Ikenobo, mianowicie Senjun, Sen’o, Senko, Sentei oraz Senmei byli twórcami historii ikebany w ogóle. Zasady kompozycji opracowane przez nich kultywowane są po dzień dzisiejszy. We współczesnej ikebanie szkoły Ikenobo wyróżnia się trzy podstawowe style kompozycji: rikkashoka (seika) oraz jiyuka. Każdy z nich dzieli się jeszcze na kilka rodzajów, w zależności od zastosowanych materiałów, naczynia, linii czy też przeznaczenia kompozycji.

W PROGRAMIE:
26 października
16.00 wykład (wstęp wolny)
17.00 warsztaty układania kompozycji
Prowadzenie: Katsuhito Kurata, prof. Centralnego Instytutu Szkoleniowego Ikenobo

27 października
17.00 warsztaty układania kompozycji (część 2)
Prowadzenie: Katsuhito Kurata, prof. Centralnego Instytutu Szkoleniowego Ikenobo

Wykład i warsztaty tłumaczone konsekutywnie z języka japońskiego.
Warsztaty prowadzone dla osób dorosłych.

Gwarancją uczestnictwa w warsztatach jest dokonanie zapisu na adres recepcja@manggha.pl. Po otrzymaniu mailowego potwierdzenia o dostępności miejsc prosimy o dokonanie wpłaty w wysokości 50 zł do dnia 24.10.2018 na konto Muzeum Manggha:

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
ul. M. Konopnickiej 26, 30-302 Kraków
Nr rachunku: 84 1130 1150 0012 1262 4620 0001
Tytuł: imię i nazwisko z dopiskiem „Warsztaty ikebany”.



Podczas imprezy wykonywane będą fotografie dla celów dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w imprezie jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na wykonanie tych fotografii oraz wykorzystanie i rozpowszechnianie wizerunku uczestników wraz z jego opisaniem poprzez wskazanie okoliczności wykonywania fotografii oraz miejsca ich wykonywania, w tym w szczególności zgodę na wykorzystanie i rozpowszechnianie ich wizerunku w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Rozpowszechnianie będzie miało miejsce przez czas nieoznaczony za pomocą strony internetowej organizatora imprezy.
NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole