Wejdź do świata kimon [zakończone]

Z wielką przyjemnością prezentujemy bogaty harmonogram wydarzeń towarzyszących wystawie KIMONO. Nieprzebrane inspiracje. W programie, m.in.: oprowadzania kuratorskie, warsztaty szycia, wykłady, kimonowy pokaz mody i wiele innych.

Udział w wydarzeniach po wcześniejszych zapisach pod adresem recepcja@manggha.pl.

20 listopada 2022
 
12.00–13.00 Najdłuższe obi świata. Malowanie kolektywne i indywidualne
Warsztaty dla dzieci 5–6 lat

Podczas zajęć poznamy elementy japońskiego ubioru, a przede wszystkim dowiemy się, jak wygląda pas obi. Wspólnie spróbujemy przygotować najdłuższe obi świata, a potem dokonać jego… dekonstrukcji. Zajęcia plastyczne oparte przede wszystkim na malowaniu na papierze, tkaninie oraz zabawie ruchowej.

13.00–15.00 Warsztaty kirigami – motywy zaczerpnięte z japońskich tkanin

Kirigami (jap. kiru – ciąć, kami – papier) to sztuka polegająca na tworzeniu ażurowych wzrów poprzez składanie i cięcie papieru. Zapraszamy na warsztaty kirigami, które odbędą się w ramach otwartego stoiska w przestrzeni holu głównego Galerii Europa – Daleki Wschód.

14.00–15.00 Zwiedzanie wystawy z komentarzem darczyńcy Naohiro Kizu

Kolekcja Muzeum Manggha liczy obecnie ponad trzysta tradycyjnych obiektów tekstylnych związanych z kimonem i z akcesoriami do tego stroju. Trafiły one do zbiorów w ramach zakupów oraz darów od serdecznych ludzi z Japonii. W 2021 roku, dzięki życzliwości Yasuko i Naohiro Kizu, zbiór powiększył się o przekazane przez nich dwieście obiektów: kimon, pasów obi i akcesoriów stanowiących rodową wyprawę ślubną z 1936 roku.

Dzięki temu mamy niepowtarzalną okazję ogłosić spotkanie z Naohiro Kizu, podczas którego po wysłuchaniu krótkiej prezentacji zaprosimy na zwiedzanie wystawy wraz z komentarzem darczyńcy. Przedstawi on piękne przykłady tkanych, barwionych, malowanych i haftowanych tradycyjnych kimon należących wcześniej do jego rodziny.

27 listopada 2022
 
11.00–12.00 Oprowadzanie kuratorskie dla osób dorosłych

Współcześnie kimono bywa postrzegane jako ikona mody i inspirujący punkt wyjścia do reinterpretacji formy czy tradycyjnych japońskich wzorów. Może być również pretekstem do mieszania się kultur, połączeń form i wzorów, wywierając silny wpływ zarówno na high fashion, jak i na popkulturę na świecie. Słynni japońscy projektanci mody, tacy jak Issey Miyake i Yōji Yamamoto, w swej twórczości podkreślali, że kimono jest podstawą i fundamentem, na którym konceptualizują oni swoje pomysły dotyczące relacji kształtu ubrania względem ciała człowieka. Odnosząc się do tej myśli, obok strojów tradycyjnych wystawa prezentuje projekty inspirowane kimonem autorstwa zaproszonych polskich projektantów: Joanny Hawrot, Antoniny Kondrat, Moniki Tatiany Idzikowskiej i Dominika Lisika.

12.00–13.00 Shibori – czy to jakieś zaklęcie?
Warsztaty dla dzieci 5–7 lat

Działania plastyczne mające na celu zapoznanie z japońskimi metodami barwienia tkanin shibori oraz kata-zome. Podczas zajęć spróbujemy wyczarować własne, abstrakcyjne obrazy, których punktem wyjścia są wymienione techniki oraz i inne magiczne substancje.

12.15–13.15 Furoshiki – sztuka wiązania chust japońskich

Zajęcia prowadzone są od podstaw, dla osób początkujących, w języku polskim. Uczestnik pozna szkic historyczny losów furoshiki w Japonii oraz w praktyce nauczy się wybranych sposobów pakowania przedmiotów.

4 grudnia 2022
 
10.30–11.30 Oprowadzanie kreatywne dla dzieci 4–6 lat
11.45–12.45 Oprowadzanie kreatywne dla dzieci 7–10 lat

Dlaczego kimono to tradycyjny strój japoński? Co w Japonii można założyć w lecie, a co w zimie i co do tego wszystkiego ma żuraw? O fascynującym świecie japońskich kimon i ukrytych na nich opowieściach dowiecie się podczas kreatywnego zwiedzania po wystawie.

12.00–13.00 Oprowadzanie kuratorskie dla dorosłych

12.00–13.00 Wydział Znikających Spraw – malowanie na tkaninie
Warsztaty dla dzieci 5–7 lat

Warsztaty oparte na wschodnich technikach farbowania i zdobienia materiału. Podczas zajęć rozwiążemy zagadkę zagubionych pudełek, dowiemy się na czym polegają japońskie metody malowania tkanin kata-zome i yūzen, a na koniec wykonamy własne dzieła. Przygotowane tkaniny mogą posłużyć do pakowania świątecznych prezentów lub… same zostać zapakowane.

15 stycznia 2022
 
10.30–11.30 Oprowadzanie kreatywne dla dzieci 4–6 lat

11.45–12.45 Oprowadzanie kreatywne dla dzieci 7–10 lat

12.00–13.00 Oprowadzanie kuratorskie dla dorosłych

21–22 stycznia 2023

11.00–15.30 Warsztaty z Jankiem Leśniakiem – szycie i zdobienie kimona
Dla osób dorosłych z podstawowymi umiejętnościami szycia

Podczas warsztatów skroimy i krok po kroku zszyjemy damskie kimono bez podszewki. Dowiemy się jak powiększać lub pomniejszać jego formę. Po zakończeniu szycia, kimono ozdobimy za pomocą przygotowanych przez Prowadzącego pieczątek z japońskimi motywami

O prowadzącym:
Projektant ubioru, autor książek i propagator szycia. Krakowianin, rocznik 80’. Absolwent krakowskiej Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru. Karierę zawodową rozpoczął w 2003. Przez dziesięć lat projektował ubrania dla największych polskich marek odzieżowych, dzięki czemu poznał od podszewki zasady działania przemysłu mody masowej i marketingu oraz zaplecze produkcyjne w Azji. Wykładał również w swojej uczelni projektowanie do produkcji masowej – to wtedy odkrył, że ma predyspozycje do przekazywania wiedzy i że praca z ludźmi to jego żywioł. Im lepiej rozumiał zasady przemysłu odzieżowego, tym mniej mu się to podobało. Ostatecznie stracił serce do branży modowej i zwrócił się w stronę rękodzieła. W 2013 zaczął działalność pod szyldem Pracownia Jan Leśniak. Dzieląc się tajnikami swojego fachu, zarażał innych bakcylem szycia. Po trzech latach prowadzenia kursów projektowania, kroju i szycia dla hobbystów w całej Polsce oraz bloga projektowo-krawieckiego napisał pierwszą książkę: O szyciu prosto, kreatywnie i modnie. Poradnik szybko stał się bestsellerem, otwierając drogę do kolejnych publikacji. W 2021 roku premierę miała jego czwarta książka Chce się szyć.

Janek mówi o sobie, że jest projektantem ubioru, który nie rozumie mody. Dużo bardziej ceni rzemiosło i proces twórczy, a w jego Pracowni obowiązuje tylko jedna zasada: zakaz przejmowania się zasadami. Stara się rozbudzić w swoich odbiorcach entuzjazm i zapał, jednocześnie wyposażając ich w podstawową wiedzę, aby mogli się rozwijać samodzielnie.

22 stycznia 2023
 
11.00–15.00 Warsztaty haftowania z Haftową Babą – motyw ptaków

Jak współcześnie wykorzystać przepiękne wzory z tradycyjnych kimon? Wykonać własną naszywkę, którą można umieścić na dowolnym ubraniu: kurtce, koszulce, spodniach czy torebce. Uczestnicy wykonywają je techniką haftu płaskiego, na filcu. Używać będą prostych ściegów, dzięki którym poznają podstawy tej techniki, a efektem finalnym będzie mały haft — naszywka. Tak jak w tradycyjnych wzorach na kimonach nie zabraknie tutaj błyszczących nici, ale zamiast jedwabiu podczas haftowania wykorzystana zostanie bawełna merceryzowana, czyli tradycyjny tańszy odpowiedniki jedwabiu. To on spopularyzował haft!

Nie musicie mieć zdolności manualnych, oraz potrafić haftować. Otrzymacie gotowy wzór, na którym nauczycie się jak go wykonać. Na warsztatach zostaną zapewnione wszystkie niezbędne materiały.

O prowadzącej:
Nazywam się Kamila, szerzej w internecie znana jako Haftowa Baba. Od lat zajmuję się haftem płaskim, a moją specjalnością jest haft realistyczny. Od 2019 roku uczę haftu, zarówno na moim YouTubie, jak i na Instagramie oraz na różnych warsztatach organizowanych w całej Polsce. Zajmuję się też łączeniem technik artystycznych, w których używa się różnych tekstyliów, od tkanin po wełny, filce czy nici. Jestem laureatką nagrody dla Influecera 2022 w kategorii Wnętrza i DIY, zostałam też wyróżniona w konkursie: Inspiruj kolorem, jako jedyna hafciarka płaska w głównej kategorii. Inspiruje mnie sztuka, natura i inni twórcy. Chcę by rękodzieło było traktowane na równi z innymi działaniami artystycznymi.

5 lutego 2023
 
11.00–15.00 Warsztaty haftowania z Haftową Babą – motyw kwiatów

9 lutego 2023
 
17.00 Kraina marzeń Harajuku – wykład dr Lily Adamowicz
Tematem wykładu będą badania prowadzącej dotyczące kultury Harajuku w tokijskiej dzielnicy rozrywkowej Shibuya.

11 lutego 2023

11.00–15.00 Warsztaty barwienia tkanin techniką shibori z Moniką Idzikowską dla dorosłych

W trakcie pierwszego etapu zajęć Uczestnicy poznają rys historyczny kilku technik shibori oraz zaznajomią się z przykładami techniki itajime shibori w nawiązaniu do twórczości Moniki Idzikowskiej. Dowiedzą się także więcej na temat tworzenia wielkoformatowych tkanin artystycznych shibori. W drugiej, technicznej części warsztatów Uczestnicy przygotują tkaniny do farbowania i zabarwią je poznaną techniką.

Całość warsztatu poprowadzona zostanie w formie artystycznej,  poprzez pokazanie tradycyjnej techniki barwienia jako pięknej formy artystycznego wyrazu, a także formy medytacji, wyciszenia i ekspresji dla artystów. Efektem warsztatów będzie tkanina w formacie 60 x 120 cm, z której Uczestnicy mogą wykonać obraz do powieszenia na ścianie, aby w tej postaci służyły nie tylko jako dekoracja, ale także wspomnienie z wizyty w muzeum.

12 lutego 2023
 
11.00–15.00 Warsztaty barwienia tkanin techniką itajime shibori z Moniką Idzikowską dla młodzieży

Warsztaty utrzymane zostaną w duchu japońskiego mottainai. W języku japońskim jest to wyraz żalu z powodu niewykorzystania pełnego potencjału przedmiotu nadającego się do użytku. Właściwie jest to filozofia życia, aby nie marnować, używać, naprawiać, eksploatować z szacunkiem i do końca właściwości przedmiotów. Zgodnie z tą myślą, Uczestnicy będą farbować w technice itajime shibori używane koszulki i koszule bawełniane, nadając im nowe życie i wyraz artystyczny. Efektem zajęć będą gotowe do noszenia, modne ubiory.

10.30–11.30 Oprowadzanie kreatywne dla dzieci 4–6 lat

11.45–12.45 Oprowadzanie kreatywne dla dzieci 7–10 lat

12.00–13.00 Oprowadzanie kuratorskie dla dorosłych

12.00–13.00 Kimono on the catwalk – eksperymentalna pracownia mody
Warsztaty dla dzieci 6–9 lat

W trakcie zajęć poznamy formę tradycyjnego japońskiego kimona, zarówno męskiego, jak i żeńskiego. Później przeniesiemy się do przyszłości, przygotowując inspirowane japońskim ubiorem alternatywne i eksperymentalne wersje takich strojów oraz elektryzująco-błyszczący pokaz mody.

19 lutego 2023

11.00–15.00 Warsztaty haftowania z Haftową Babą – motyw wiewiórek
 
5 marca 2023

11.00–15.00 Warsztaty haftowania z Haftową Babą – motyw kwiatów

12 marca 2023
 
10.30–11.30 Oprowadzanie kreatywne dla dzieci 4–6 lat

11.45–12.45 Oprowadzanie kreatywne dla dzieci 7–10 lat

12.00–13.00 Oprowadzanie kuratorskie dla dorosłych

12.00–13.00 Shibori in short – barwienie inspirowane techniką shibori
Warsztaty dla dzieci 8–12 lat

Działania plastyczne mające na celu zapoznanie z japońską metodą barwienia tkanin. W trakcie zajęć poznamy nazwy i sposoby zdobienia kimon i nauczmy się prostego farbowania tkanin w technice shibori. Zdobyte umiejętności wykorzystamy do wyczarowania kolorowych, fantazyjnych wzorów na chusteczkach i płóciennych torbach.

18–19 marca 2023 [ODWOŁANE]

11.00–15.30 Warsztaty z Jankiem Leśniakiem – kimonowa bluzka oversize
Dla osób dorosłych z podstawowymi umiejętnościami szycia

Dwudniowe warsztaty szycia i zdobienia damskiej bluzki oversize z dzianiny, inspirowanej kimonem.

25 marca 2023

14.00 From Fashion to Art – wykład Joanny Hawrot

Hawrot to marka, za którą stoi polska projektantka Joanna Hawrot, od lat tworząca w nurcie wearable art – sztuki do noszenia, autorka artystycznych performance’ów z pogranicza mody i sztuki, realizujących filozofię from fashion to art. Flagowym modelem marki jest kimono, interpretowane w kontekście ilustracji, malarstwa i nowych technologii. Projekty Hawrot to formy artystycznej ekspresji, poruszające się między funkcjonalnością ubrania a unikatowością dzieła sztuki. Marka w swojej twórczości pozostaje wierna japońskiej estetyce polaryzacji, polegającej na wyrażeniu maksymalnej treści w minimalnej formie. W kolekcjach sięga do orientalnych inspiracji, przenosząc kulturę i tradycję Azji w przestrzeń nowoczesnej europejskiej metropolii.

26 marca 2023

11.00–15.00 Warsztaty haftowania z Haftową Babą – motyw kwiatów i liści

2 kwietnia 2023

18.00 Kimono Fashion Show
NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole