Werki. Wajda – wydarzenia towarzyszące [zakończone]

Behind the scenes. O zawodzie fotosisty i pracy za kulisami – spotkanie z fotosistami Marcinem Makowskim i Olafem Tryzną

Renata Pajchel, pracując na planie filmów Andrzeja Wajdy, uwieczniała to, co działo się poza okiem kamery. Dokumentowała pracę reżysera i ekipy filmowej. Dzięki Pajchel zawód fotosisty został doceniony, a fotografie z planu zaczęły być traktowane jak pełnoprawne utwory artystyczne.

O różnicach w gatunkach filmowej fotografii, nowych technologiach, anegdotach zza kulis, własnej twórczości i wpływie Renaty Pajchel na postrzeganie zawodu fotosisty porozmawiają uczestnicy spotkania – fotosiści Marcin Makowski (Kamerdyner, Wałęsa. Człowiek z nadziei) i Olaf Tryzna (Rojst, Czarny Mercedes). Spotkanie poprowadzi filmoznawca i historyk sztuki Kamil Kalbarczyk, związany zawodowo z pismem Ekrany.

Spotkanie odbędzie się w przestrzeni Muzeum Manggha, w sali wielofunkcyjnej, we wtorek 7 marca 2023 r. o godzinie 17.30. Spotkanie przeznaczone jest dla osób dorosłych. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres e-mail: recepcja@manggha.pl, w tytule wiadomości wpisując: „Spotkanie z fotosistami 7.03”. W treści należy podać: imię, nazwisko, wiek zgłaszanego uczestnika. Zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc. Koszt udziału w ramach biletu za 2 zł, płatności dokonuje się stacjonarnie w dniu oprowadzania.

MARCIN MAKOWSKI

Fotograf, fotosista. Absolwent kulturoznawstwa (specjalność filmoznawcza) na Uniwersytecie Łódzkim. Związany z planem filmowym od 1998 r. Autor fotosów do wielu filmów fabularnych i seriali telewizyjnych. Jego prace publikowano w czasopismach: Kino, Film, Cinema, Film & Tv Kamera, Elle, Viva, Przekrój oraz w publikacji Księga Dziesięciolecia Polski Niepodległej. Współpracował m.in. z: Andrzejem Wajdą, Robertem Glińskim, Januszem Majewskim, Agnieszką Holland, Krzysztofem Zanussim, Kingą Dębską.

OLAF TRYZNA

Operator, fotosista. Doświadczenie zdobywał w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (fotografia) oraz w Warszawskiej Szkole Filmowej (sztuka operatorska). Autor fotosów do filmów fabularnych, seriali, spektakli telewizyjnych i fabularyzowanych filmów dokumentalnych. Pracował na planie filmów m.in.: Janusza Majewskiego, Jana Holoubka, Krzysztofa Zanussiego, Jacka Bromskiego, Juliusza Machulskiego.

KAMIL KALBARCZYK

Filmoznawca, historyk sztuki, krytyk filmowy i redaktor w czasopiśmie Ekrany. Stały współpracownik portalu Filmweb oraz edukator filmowy i prelegent współpracujący z krakowskimi i warszawskimi instytucjami. Zajmuje się przede wszystkim zagadnieniami związanymi z rewolucją cyfrową w kinie oraz efektami wizualnymi, a także tematyką aktorstwa i gwiazdorstwa. Miłośnik festiwali filmowych, klasycznego Hollywoodu oraz sztuki nowożytnej i nowoczesnej.

Portretowy zawrót głowy – warsztaty fotograficzne dla rodzin z dziećmi w wieku 7–10 lat

W pierwszej części warsztatów poznamy najważniejsze założenia i podstawy fotografii. Podczas drugiego etapu przeniesiemy się do eksperymentalnej pracowni fotograficznej, gdzie korzystając ze zdobytej wiedzy i wyobraźni spróbujemy wyczarować niepowtarzalne portrety. Będzie trochę kolorowo, trochę czarno-biało, pół żartem, pół serio. Warsztaty poprowadzi Ola Sikora.

UWAGA: Zajęcia przeznaczone dla osób posiadających aparat lub telefon komórkowy z funkcją wykonywania zdjęć. Osoby, które nie posiadają sprzętu, a chciałyby uczestniczyć w zajęciach prosimy o wiadomość mailową do 8 marca.

Warsztaty odbędą się w przestrzeni Galerii Europa – Daleki Wschód, w sali konferencyjnej, w sobotę 11 marca 2023 r. w godzinach 12.00–13.30. Spotkanie skierowane do rodzin z dziećmi w wieku 7–10 lat. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres e-mail: recepcja@manggha.pl, w tytule wiadomości wpisując: „Warsztaty fotograficzne dla rodzin z dziećmi”. W treści należy podać: imię, nazwisko, wiek zgłaszanego Uczestnika oraz numer telefonu opiekuna Uczestnika. Zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc (limit: 10 osób). Koszt udziału w ramach biletu dla rodzin (50 zł). Płatności dokonuje się stacjonarnie w dniu spotkania.

Slow photography, czyli jak fotografować z głową – warsztaty fotograficzne z Kamilem A. Krajewskim dla młodzieży od 15 lat

Z perspektywy zawodowego fotografa z prawie dwudziestoletnim doświadczeniem, obecne możliwości obrazowania są fascynujące. Dostępność urządzeń i wiedzy wydaje się przytłaczająca. Media społecznościowe wprost atakują nas szybkimi informacjami i rozwiązaniami. Proponowane warsztaty mają na celu spokojnie wytłumaczyć podstawowe zasady kreowania obrazu fotograficznego, by dać solidne fundamenty pod dalszy rozwój. Zachęcamy do przyniesienia za sobą aparatu fotograficznego oraz przygotowania wszelkich pytań dotyczących sprzętu, jak również życia zawodowego fotografa.

UWAGA: Zajęcia przeznaczone dla osób posiadających własny aparat fotograficzny.

Warsztaty odbędą się w przestrzeni Muzeum Manggha, w sali wielofunkcyjnej, w niedzielę 19 marca 2023 r. w godzinach 11.30–14.00. Zajęcia skierowane do młodzieży od 15 lat. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres e-mail: recepcja@manggha.pl, w tytule wiadomości wpisując: „Warsztaty fotograficzne dla młodzieży”. W treści należy podać: imię, nazwisko, wiek zgłaszanego Uczestnika. Zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc (limit: 8 osób). Koszt udziału w ramach biletu wstępu na według obowiązującego cennika. Płatności dokonuje się stacjonarnie w dniu spotkania.

KAMIL A. KRAJEWSKI

Fotografuje zawodowo od 2004 roku, z pasji – o wiele dłużej. W swojej karierze zgłębił większość tematów jakich można doświadczyć w obrazowaniu. Do tej pory były to: portret, reportaż (w tym fotosy), architektura, produkt, jedzenie, moda, samochody, zdjęcia z drona. Przez 7 lat był współwłaścicielem jednego z najważniejszych krakowskich studiów fotograficznych. Swoje projekty prezentował na wystawach w Polsce oraz zagranicą. Obecnie z przyjemnością eksploruje obszary obrazu ruchomego.

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Werki. Wajda. Renata Pajchel

Zwiedzanie wystawy z kuratorką odbędzie się w przestrzeni Muzeum Manggha, na poziomie -1, w niedzielę 19 marca 2023 r. w godzinach 12.00–13.00. Spotkanie przeznaczone jest dla młodzieży oraz osób dorosłych. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres e-mail: recepcja@manggha.pl, w tytule wiadomości wpisując: „Oprowadzanie kuratorskie Wajda”. W treści należy podać: imię, nazwisko, wiek zgłaszanego Uczestnika. Zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc (limit: 20 osób). Koszt uczestnictwa w ramach biletu wstępu według obowiązującego cennika. Płatności dokonuje się stacjonarnie w dniu spotkania.


Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z regulaminem wydarzeń edukacyjnych. Rezerwując miejsce w grupach zajęciowej Uczestnik zgadza się na warunki opisane w regulaminie.

NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole