Debata: Czy architektura może nie przyczyniać się do katastrofy klimatu?

21 kwietnia 2022 roku o godzinie 18.00 zapraszamy na ostatnie wydarzenie z cyklu towarzyszącego wystawie KENGO KUMA. Eksperyment. Materiał. Architektura. Zwieńczeniem będzie debata na temat Architektura a katastrofa klimatu.

Goście: Robert Konieczny, Przemysław Powalacz, Jola Starzak, Kacper Kępiński, Urszula Forczek-Brataniec
Prowadzenie: Dorota Leśniak-Rychlak

W dobie katastrofy klimatycznej i w kontekście tego, że budynki wraz z eksploatacją odpowiadają nawet za 40 procent globalnej emisji dwutlenku węgla, porozmawiamy o tym, jaka jest odpowiedzialność architektów w świecie zdominowanym przez paradygmat ciągłego wzrostu. Spróbujemy przeanalizować, jaki repertuar środków jest dostępny, by nie szkodzić, lub by szkodzić mniej, począwszy od funkcji budynków, ponownego ich użytku, po zastosowane materiały. Zadamy pytanie, czy architektura może przynieść zmianę, i spróbujemy wskazać konkretne pola modyfikacji w tym obszarze.

Urszula Forczek-Brataniec – od 1997 roku pracuje w Instytucie Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej, obecnie jest profesorem tej uczelni. Promotorka dyplomów inżynierskich i magisterskich. Zajmuje się teorią i praktyką studiów i analiz widokowych oraz projektowaniem i planowaniem. Od 2007 roku związana z pracownią architektoniczną eM4. Pracownia Architektury Brataniec, Działa w stowarzyszeniach i radach naukowych krajowych i zagranicznych. W latach 2016–2020 była sekretarzem generalnym IFLA EUROPE (Międzynarodowej Federacji Architektów Krajobrazu w Europie).

Kacper Kępiński – architekt, krytyk architektury, kurator wystaw architektonicznych. Obecnie kierownik działu projektów zewnętrznych i wystaw w Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki. Współzałożyciel stowarzyszenia Przestrzeń-Ludzie-Miasto oraz członek rady Fundacji Instytut Architektury. Współkurator wystawy Przekroje w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Robert Konieczny – architekt, szef biura KWK Promes powstałego w 1999 roku. W 2012 roku został niezależnym ekspertem Fundacji Miesa van der Rohe, był dwunastokrotnie nominowany do Nagrody im. Miesa van der Rohe. Autor nagradzanych projektów domów jednorodzinnych, a także realizacji publicznych, m.in Centrum Dialogu „Przełomy” w Szczecinie, jeden z najczęściej publikowanych za granicą polskich architektów. Jego realizacje znalazły się w najważniejszych publikacjach, w tym dwukrotnie w The Phaidon Atlas of Contemporary World Architecture – serii książek wydawnictwa Taschen.

Dorota Leśniak-Rychlak – redaktorka naczelna kwartalnika „Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni” wydawanego przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie, kuratorka wystaw architektonicznych, w tym współkuratorka pokazu Figury niemożliwe w Pawilonie Polskim na Biennale Architektury w Wenecji (Instytut Architektury, Jakub Woynarowski, 2014). Współzałożycielka i prezeska fundacji Instytut Architektury. Autorka książki Jesteśmy wreszcie we własnym domu.

Przemysław Powalacz – prezes zarządu Geberit Polska od 2015 roku. W latach 2008–2015 prezes zarządu Sanitec Koło oraz senior vice president Grupy Sanitec odpowiedzialny za region CEE, także za Rosję i Ukrainę. W latach 2004–2008 odpowiedzialny za marketing i sprzedaż w regionie CEE w Sanitec Koło. Karierę rozpoczynał w 1997 roku w sektorze usług i doradztwa marketingowego, najpierw w Polsce, następnie w Niemczech. Członek rady nadzorczej OTCF SA (właściciel marki 4F). Członek Rady Doradczej przy Międzynarodowym Centrum Zarządzania UW. Uczestnik programu Akademia Przywództwa Liderów Oświaty w charakterze mentora. Prowadzi indywidualne praktyki mentorskie w obszarze przywództwa, strategii i zarządzania. Wykładowca Uniwersytetu SWPS oraz programu EMBA na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Członek zarządu Polsko-Szwajcarskiej Izby Gospodarczej. Członek Rady Fundacji Marka Kamińskiego. Absolwent SGH oraz programu MBA UW & University of Illinois. Ukończył także kilka programów menadżerskich w INSEAD, London Business School, HEC, Harvard Business School oraz Columbia Business School.

Jolanta Starzak – architekta i urbanistka (członkini Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów oraz Izby Architektów w Holandii), współzałożycielka pracowni architektonicznej Atelier Starzak Strebicki, wykładowczyni i koordynatorka Kierunku Wzornictwo - School of Form na Wydziale Projektowania na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS w Warszawie.

Jolanta Starzak po ukończeniu studiów i wieloletniej pracy dla pracowni projektowych w Holandii, otworzyła w 2012 roku wraz z Dawidem Strębickim pracownię projektową Atelier Starzak Strebicki, realizującą projekty architektoniczne, urbanistyczne oraz badawcze w Belgii, Niemczech i Polsce. Pracownię Atelier Starzak Strebicki fascynuje różnorodna skala działań projektowych: od wnętrz i domów jednorodzinnych poprzez budynki użyteczności publicznej aż do skali strategii miejskich, masterplanów i researchu. Intrygująca, zwłaszcza jako narzędzie badawcze jest również architektura tymczasowa i eksperymenty w tkance miejskiej. Studio Atelier Starzak Strebicki zostało również zaproszone do udziału w 15. Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji, gdzie jeden z ich projektów był częścią pawilonu belgijskiego.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Ze względu na limit osób obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem: recepcja@manggha.pl.

Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z regulaminem wydarzeń. Rezerwując miejsce Uczestnik zgadza się na warunki opisane w regulaminie.

NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole