Siła edukacji. O kształceniu nowych pokoleń projektantów, inwestorów i konsumentów

Cykl rozmów o polskim dizajnie otwiera istotny i szeroko rozumiany temat edukacji projektowej. W gronie uznanych gości dyskutować będziemy nie tylko o jakości kształcenia przyszłych projektantów, ale również o sposobach pogłębiania świadomości producentów, przedstawicieli władz i konsumentów dobrego dizajnu.

Jeśli projektowanie faktycznie stało się współczesną metodą rozwiązywania rozmaitych problemów i polepszania jakości ludzkiego życia, to wiedza w tym zakresie powinna być odpowiednio dystrybuowana pośród szerokiej grupy odbiorców. Polska posiada już własną tradycję szkolnictwa i promocji w dziedzinie dizajnu. Dzięki pracy środowiska akademickiego i promotorów rozwijają się kierunki na uczelniach państwowych i prywatnych. W kraju funkcjonują lokalne centra dizajnu, pojawiają się branżowe tytuły prasy drukowanej i internetowej oraz nowe festiwale, targi i tematyczne wystawy. Ogromną rolę odgrywa również prywatna przedsiębiorczość, której przedstawiciele coraz chętniej promują polskich projektantów. W międzyczasie jednak na horyzoncie pojawiły się kryzysy związane z nadprodukcją, globalizacją i zagrożeniem klimatu, które podały w wątpliwość sens wzornictwa przemysłowego i wytwarzania nowych dóbr. Zmieniły się także wymagania, jak i wpływ samych konsumentów, którzy korzystając z zasięgu i dostępności mediów społecznościowych, recenzują produkty i w sposób oddolny wyznaczają trendy w projektowaniu.

O wszystkich tych oraz innych zjawiskach odnoszących się do edukacji projektowej porozmawiamy z osobami, które w ogromnym stopniu przyczyniły się do rozwoju polskiego szkolnictwa i promocji w obszarze dizajnu.

Spotkanie rozpocznie się w środę, 20 marca 2024 roku o godzinie 18.00 w sali audiowizualnej w głównym budynku Muzeum Manggha. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres: recepcja@manggha.pl, w tytule wiadomości wpisując: „Dizajn na fali 20.03”. W treści należy podać: imię, nazwisko oraz numer telefonu Uczestnika. Koszt udziału: 5 zł za osobę. Płatności dokonuje się stacjonarnie w dniu spotkania lub online. Prosimy o przyjście z co najmniej 15-minutowym wyprzedzeniem. Zachęcamy do zapoznania się z całym harmonogramem cyklu.

Partnerem wydarzenia jest Geberit.

GOŚCIE SPOTKANIA

     Czesława Frejlich, prof. dr hab. Prowadzi zajęcia w krakowskiej ASP, w latach 2000–2022 również w warszawskiej ASP. Do końca lat 90. pracowała jako projektantka wzornictwa, specjalizując się w projektowaniu ergonomicznym. W kolejnych latach kuratorka wystaw i publikacji poświęconych wzornictwu. W latach 2001–2017 roku redaktor naczelna ogólnopolskiego kwartalnika „2+3D”, a od 2018 roku redaktorka internetowego magazynu „Formy.xyz”.

     Piotr Voelkel, przedsiębiorca, znawca sztuki i promotor polskiego dizajnu. Założyciel Grupy Kapitałowej Vox, łączącej firmy z branży budownictwa, wykończenia i aranżacji wnętrz oraz Fundacji Vox Artis Promocji Polskiej Sztuki Współczesnej. Współwłaściciel Collegium Da Vinci w Poznaniu, Zespołu Szkół Da Vinci oraz Uniwersytetu SWPS. Współtwórca Concordia Design – centrum dizajnu i kreatywności w Poznaniu.

PROWADZĄCY

Dominik Lisik, dr. Projektant, kurator i krytyk dizajnu. Absolwent Wydziału Form Przemysłowych i Wydziału Architektury Wnętrz krakowskiej ASP oraz londyńskiej AA School of Architecture. Doktorat obronił na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie. W latach 2009–2016 redaktor w kwartalniku projektowym „2+3D”, a między 2012 a 2023 rokiem wykładał na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Stale współpracuje z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z Regulaminem wydarzeń edukacyjnych. Rezerwując miejsce w grupie zajęciowej, Uczestnik zgadza się na warunki opisane w Regulaminie. 

PARTNER

WSPÓŁPRACA

PATRONI MEDIALNI

NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole