Meteopolis – miasto mikroklimatów

7 kwietnia 2022 roku o godzinie 18.00 zapraszamy na siódmy z cyklu wykład towarzyszący wystawie KENGO KUMA. Eksperyment. Materiał. Architektura. Prelegentami będą Małgorzata Kuciewicz oraz Simone de Iacobis z Grupy Projektowej Centrala.

Mieszkamy na dnie oceanu powietrznego – Luftmeer. Tak atmosferę Ziemi opisywał Alexander von Humboldt. Jesteśmy zanurzeni w wodzie o stanie lotnym, pogrążeni w materii, która jest w ciągłym ruchu. Powietrze nie tylko otacza budynki. Powietrze jest architekturą.

Kształtując miasto, możemy stwarzać mikroklimaty, czyli przyjaźniejsze enklawy mieszkalne, odporniejsze na gwałtowne zjawiska wynikające ze zmian klimatu. Jak możemy projektować razem z powietrzem, światłem i wodą, aby urządzić miejsca o przewidywalnej cyrkulacji wiatru, temperatury i wilgotności? Jak termodynamiczne współzależności między różnymi formami życia lub trwania mogą zbudować nasze przyszłe miasto mikroklimatów?

Centrala to studio architektoniczne proponujące możliwe scenariusze przyszłości. Architekci – Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis – tworzą projekty na podstawie autorskich odczytań komponentów przyrodniczych w modernizmie. Popularyzatorzy domu Zofii i Oskara Hansenów w Szuminie (od 2013), dorobku Jacka Damięckiego (od 2014), zespołu sportowego Warszawianka, zaprojektowanego w Zakładach Artystyczno-Badawczych ASP (od 2016) oraz projektów Aliny Scholtz (od 2019). Obecnie pracują nad rekonstrukcją hydrobotaniki w architekturze. Współautorzy wystaw: Amplifikacja natury w Pawilonie Polskim na La Biennale di Venezia 2018 (kuratorka Anna Ptak) czy Dom odziany. Dostrajanie się do sezonowej wyobraźni na London Design Biennale 2021 (kuratorka Aleksandra Kędziorek, obiekty artystyczne Alicja Bielawska). Od 2017 roku współpracują z Charkowską Szkołą Architektury, prowadząc autorskie warsztaty dotyczące architektury osadzonej w zjawiskach planetarnych.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Ze względu na limit osób obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem: recepcja@manggha.pl.

Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z regulaminem wydarzeń. Rezerwując miejsce Uczestnik zgadza się na warunki opisane w regulaminie.

NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole