Mroczne oblicze lalki – oprowadzanie autorskie

W niedzielę 17 listopada o godzinie 16.00 zapraszamy serdecznie na oprowadzanie autorskie po wystawie Mroczne oblicze lalki. Fotografie i kolekcja lalek Moniki Mostowik. To zarazem ostatni dzień, w którym będzie można zwiedzić wystawę.

Kolekcjonerskie lalki z przegubami kulkowymi (ang. ball-jointed dolls) to skierowane do dorosłych odbiorców lalki wykonane z żywicy poliuretanowej. Powstały na styku tradycji japońskiej i europejskiej. Z jednej strony uosabiają typowy dla Japonii estetyczny kult lalki jako wyjątkowego obiektu i dzieła sztuki, z drugiej zaś – inspiracja w zakresie stylistyki i ich charakterystycznej kulkowej konstrukcji zaczerpnięta została z różnych nurtów kultury europejskiej: od antycznych lalek biskwitowych po groteskowe rzeźby Hansa Bellmera. Lalki z kolekcji Moniki Mostowik-Wanat nie reprezentują jednego określonego typu stylistyki – indywidualna interpretacja jest ideą nadrzędną, a same lalki przyjmują setki różnorodnych obliczy, kształtów i stylizacji. Nie są to lalki dla dzieci – często smutne, oszpecone, niedoskonałe, okaleczone ale i drapieżne, pełne erotyzmu. Aranżując konkretne stylizacje, autorka fotografuje je w świadomie wybranym otoczeniu. W swoich poszukiwaniach w dziedzinie fotografii, sięga do technik współczesnych, jak również dawnych, tradycyjnych opartych o procesy chemiczne z udziałem srebra.

Udział w oprowadzaniu umożliwia bilet zakupiony w dniu wydarzenia według obowiązującego cennika muzealnego, uprawniający do zwiedzenia aktualnych wystaw dostępnych dla zwiedzających w godz. 10.00–18.00.

PATRONAT HONOROWY

KONSUL HONOROWY JAPONII
W KRAKOWIE

NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole