Otwarcie wystawy drzeworytów Ohary Kosona

Z wielką przyjemnością zapraszamy na otwarcie wystawy drzeworytów japońskich Ohary Kosona, które odbędzie się 4 lipca 2021 roku o godzinie 12.00 w holu głównym Muzeum Manggha. Wstęp na wernisaż oraz na wystawy Ohara Koson. Drzeworyty japońskie z kolekcji Adriana Ciceu oraz Botaniczne poszukiwania. Sztuka botaniczna XXI wieku jest tego dnia darmowy!

Ohara Koson (1877–1945) – japoński malarz i twórca drzeworytów, reprezentant ruchu shin-hanga (nowy drzeworyt). Najbardziej znane drzeworyty w typie kachō-ga przedstawiają klasyczne motywy kwiatów i ptaków. Niezwykle dekoracyjne, pełne harmonii i wdzięku prace Kosona obrazują przemiany, jakim ulegała tradycyjna sztuka japońska na przełomie XIX i XX wieku.
 
Wystawa, poświęcona pamięci Adriana Ciceu, rumuńskiego kolekcjonera jest hołdem złożonym jego wielkiej pasji dla grafiki japońskiej. Na wystawie będzie można podziwiać 40 drzeworytów wykonanych techniką nishiki-e sygnowanych przez Oharę Kosona, należących do kolekcji Adriana Ciceu. Pierwszy obiekt do swej kolekcji nabył na początku lat siedemdziesiątych, był to drzeworyt nishiki-e przedstawiający dwa pełne wdzięku żurawie. Szczególnie zachwycił go wpływ japońskiego malarstwa tradycyjnego widoczny w kompozycji przedstawienia i jego malarskości. Później dowiedział się, że twórcą tej pracy, zatytułowanej Dwa żurawie, był Ohara Koson jeden z najważniejszych reprezentantów nurtu shin-hanga.

Podczas wydarzenia wykonywane będą fotografie dla celów dokumentacyjnych i promocyjnych. Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na wykonanie tych fotografii oraz wykorzystanie i rozpowszechnianie wizerunku uczestników wraz z jego opisaniem poprzez wskazanie okoliczności wykonywania fotografii oraz miejsca ich wykonywania, w tym w szczególności zgodę na wykorzystanie i rozpowszechnianie ich wizerunku w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Rozpowszechnianie będzie miało miejsce przez czas nieoznaczony za pomocą strony internetowej organizatora wydarzenia.
NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole