Pochwała dyskomfortu – o pojęciach komfortu i dyskomfortu w nowoczesnej architekturze

24 marca 2022 roku o godzinie 18.00 zapraszamy na piąty z cyklu wykład towarzyszący wystawie KENGO KUMA. Eksperyment. Materiał. Architektura. Prelegentem będzie Aleksandra Kędziorek

Czy w świecie centralnego ogrzewania, klimatyzacji, wnętrz urządzonych zgodnie z ideą hygge i projektowania z myślą o użytkowniku jest jeszcze miejsce dla dyskomfortu? Podczas wykładu przyjrzymy się historii dwóch związanych ze sobą kategorii: komfortu i dyskomfortu, w historii architektury i dizajnu. Odnosząc się do przykładów z architektury wernakularnej, zastanowimy się, czy i jak otwarcie się na dyskomfort może wzbogacić doświadczenie otaczającego nas świata i uwrażliwić nas na zmiany związane z katastrofą klimatyczną.

Aleksandra Kędziorek jest historyczką sztuki i architektury, kuratorką i redaktorką. Pracowała w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Fundacji Bęc Zmiana i Muzeum Architektury we Wrocławiu. Była współkuratorką podróżującej wystawy Oskar Hansen. Forma Otwarta, pokazywanej w: MACBA w Barcelonie, Muzeum Serralves w Porto, Yale School of Architecture, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i w Narodowej Galerii Sztuki w Wilnie (2014–2017). Była kuratorką domu Oskara i Zofii Hansenów w Szuminie (2013–2017). Przygotowywała również wystawy, konferencje i seminaria na temat nowoczesnej i współczesnej architektury w takich instytucjach jak La Loge w Brukseli, Fundacja Bauhausu w Dessau czy galeria Index w Sztokholmie. Współredaktorka książek Archipelag CIAM. Listy Heleny Syrkus (z Katarzyną Uchowicz i Mają Wirkus, 2019) i Oskar Hansen – Opening Modernism. On Open Form Architecture, Art and Didactics (z Łukaszem Rondudą, 2014). Kuratorka pokazu Dom Odziany na London Design Days 2022.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Ze względu na limit osób obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem: recepcja@manggha.pl.

Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z regulaminem wydarzeń. Rezerwując miejsce Uczestnik zgadza się na warunki opisane w regulaminie.

NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole