Wystawa

Animale (アニマーレ) – hymn dla istot nie-ludzkich

Gmach główny, poziom -1
03.10.2024 - 03.11.2024

Wernisaż: 02.10.2024, 18.00

Artystka: Yuriko Sasaoka Kurator: Paweł Pachciarek
Yuriko Sasaoka to urodzona w 1988 roku artystka pochodząca z Osaki. Jej twórczość nie zamyka się w obrębie jednego medium, lecz podobnie jak stosowane przez Japonkę odniesienia, cytaty, humorystyczne trawestacje innych dzieł sztuki i kultury – wybiega poza jeden metodologiczny schemat. W rozbudowanych i bogatych wizualnie instalacjach Sasaoki oprócz tak swoistych elementów jak: obrazy, rysunki czy wideo, odnajdziemy także te ukazujące jej niesłabnącą chęć eksperymentowania z wciąż to nowymi technikami i materiałami. Haftowane obrazy mitycznych postaci, „tańczące” odlewy biało-czerwonych pierogów czy ręcznie wykonywane lalki z rybimi głowami – imaginarium świata Yuriko nie tylko nie zna granic, ale posiada niesamowitą moc przyciągania i oddziaływania na odbiorcę, który nie pozostaje wobec niego obojętny.

W swojej najnowszej realizacji zatytułowanej Animale (アニマーレ) Yuriko Sasaoka w namyśle nad konceptem „pracy fizycznej” stworzy unikatową instalację wideo, do której wykorzysta elementy własnych części ciała i skomponowanej przez siebie muzyki.

Animale opiera się na prostych pytaniach: „gdzie przebiega granica między zwierzętami a ludźmi” oraz „czym dla osób nie-ludzkich – zwierząt, jest »praca«”?

Rozpoczynając od przeprowadzonego przez artystkę w ramach rezydencji artystycznej Mercedes-Benz ArtScope w Berlinie w 2023 roku performansu w stroju niedźwiedzia, po faktyczne historie zwierząt hodowanych i pielęgnowanych: kurczaków, królików czy kotów – doświadczenia te staną się podstawą do wykonania w Muzeum Manggha Pieśni pracy, śpiewanej przez i dla wszystkich osób nie-ludzkich.

Wystawa stanowi również preludium do szerszego projektu zaprezentowania działań osób artystycznych z regionu Kansai w Muzeum Manggha w 2025 roku, co zbiega się organizacją światowej wystawy Expo w 2025 roku w Osace.
NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole