Kursy artystyczne

Historycznie w kulturze japońskiej sztuka była ściśle związana z każdym aspektem życia Japończyków – tym sakralnym oraz codziennym. Mnogość sposobów ekspresji, wyrażona przede wszystkim na specjalnym papierze, znanym jako washi, pozwoliła ujawnić wiele tajników życia, których nie pokrywały nawet historyczne teksty. Jednak to, co warto również doceniać w tej sztuce to jej niezwykła precyzja i ogromne znaczenie każdego pociągnięcia pędzlem.

Organizujemy kursy artystyczne, w ramach których uczestnicy poznają zarówno teorię, jak i praktykę. W szczególności w przypadku kaligrafii istotne jest zrozumienie jaką siłę oraz przekaz posiada każda wykonana kreska – nie bez powodu jeden znak wykonywany jest przez mistrzów kaligrafii nawet tysiące razy zanim stanie się idealny. Zachęcamy również do spróbowania swoich sił w malarstwie sumi-e, które choć jest powiązane ze stylem kaligraficznym, w ogóle go nie przypomina.

Kaligrafia japońska

Zajęcia z kaligrafii pozwolą uczestnikom poznać shodō, czyli japońską „drogę pisma”. Każda czynność, niczym ceremonia parzenia herbaty, ma tutaj rytualne znaczenie – od przygotowywania tuszu, po cierpliwe, a zarazem stanowcze każde pociągnięcie pędzlem po papierze washi. Z nami zrozumiecie podstawy tajników tej sztuki.

Malarstwo sumi-e

Podczas comiesięcznych spotkań poznacie sekrety sztuki stanowiącej połączenie malarstwa oraz kaligrafii, czyli sumi-e. Wspólnie spróbujemy przedstawić medytacyjne studium motywu bambusa, sezonowych kwiatów i warzyw, a nawet pejzaży przestrzegając zasad tradycji japońskiej. Nie zabraknie też tematów niespodzianek! Teorię i praktykę przedstawi Małgorzata Olejniczak.
NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole