Malarstwo sumi-e

PODSTAWOWE INFORMACJE

Prowadząca: Małgorzata Olejniczak
Koszt kursu: 1740 zł
Grupy: podstawowa i zaawansowana
Początek zajęć: 12 października 2019 (grupa początkująca), 13 października 2019 (grupa zaawansowana)

JAK ZAPISAĆ SIĘ NA KURS?

Aby zapisać się na kurs sumi-e należy:
▪ wysłać maila na adres muzeum@manggha.pl lub zgłosić się osobiście w sekretariacie Muzeum Manggha
▪ poczekać na potwierdzenie zgłoszenia

HARMONOGRAM ZAJĘĆ

Zajęcia odbywają się od października do czerwca, w każdą drugą sobotę (grupa początkująca) i niedzielę (grupa zaawansowana) miesiąca. Wstępny harmonogram zajęć w roku szkolnym 2019–2020 do wglądu poniżej:
  • 9-10 listopada
  • 7-8 grudnia
  • 11-12 stycznia 2020
  • 8-9 lutego
  • 7-8 marca
  • 4-5 kwietnia
  • 9-10 maja
  • 23-24 maja
  • 13-14 czerwca (14 czerwca wernisaż prac uczniów kursu)

O KURSIE

Sumi-e to jeden ze stylów japońskiej sztuki nawiązujący do malarstwa i kaligrafii, w której artyści posługują się pędzlem, używając czarnego tuszu (rzadziej kolorowego). Pozostawiona na obrazie wolna przestrzeń jest bardzo ważnym elementem kompozycji: daje swobodę naszej wyobraźni i pozwala na indywidualne dopowiedzenie danego tematu. Główne motywy japońskiej sztuki sumi-e to bambusy, orchidee, chryzantemy, kwitnące kwiaty śliwy i wiśni.

Jak twierdzili mistrzowie sumi-e, osiągnięcie ekspresji przy zastosowaniu jedynie dwóch kolorów – czarnego i białego jest doskonałym ćwiczeniem dyscypliny, wyobraźni i wytrwałości w dążeniu do celu. Dla tych, którzy nigdy jeszcze nie malowali jest to doskonała okazja, aby przekonać się o tym, jak wiele jest możliwe, i że talent nie jest tu wcale najważniejszy. Jest to raczej chęć poznawania siebie, zrelaksowania się, odnalezienia wewnętrznego spokoju i odkrycia swoich nowych możliwości, które drzemią w każdym z nas.

Technika sumi-e narodziła się w Chinach, jednakże już w XIII w. znalazła swoje miejsce w sztuce japońskiej. Jej mistrzowie potrafią osiągać ekspresję przy użyciu tylko dwóch kolorów i uznają tę sztukę za doskonałe wyzwanie dla osób pragnących nieustannie się rozwijać i odkrywać samego siebie. Sumi-e pobudza wyobraźnię i uświadamia, jak wiele jest możliwe. To świat medytacji, spokoju i odprężenia... Warsztaty sumie to bezpośredni kontakt ze sztuką japońską, jak również okazja do odkrycia oryginalnej techniki malarskiej i rozwinięcia zarówno swoich talentów artystycznych, jak i pewnych cech osobowości.

PROWADZĄCA O SOBIE

Od 2000 roku, zafascynowana Japonią, zgłębiam tajniki jej kultury i sztuki. Podczas kilkuletniego pobytu w Tokio zdobywałam nauki na temat malarstwa medytacyjnego sumi-e w klasie Kumiko Sano, Gyokusei Shiozawa, Ilana Yanizkiego. Od wielu lat kontynuuję doskonalenie się w tej sztuce na regularnych studiach u mistrza Tohuna Kobayashiego. Swoje prace wystawiam regularnie w Japonii, Szwajcarii, Nowym Yorku, Londynie i Polsce. Od 2016 należę do grona artystów nowojorskiej galerii Noho M55. W 2016 zdobyłam nagrody specjalne za moje prace w Tokyo Metropolitan Art Museum i The National Art Center w Tokio. Od kilku lat prowadzę Rezydencję Terra Sudeta, w której aktywnie promuję japońską kulturę. Współpracuję również z magazynem Torii pisząc artykuły i publikując zdjęcia. Na stałe mieszkam w Zurychu (Szwajcaria). Regularnie organizuję i prowadzę wykłady, warsztaty i kursy malarstwa sumi-e w Polsce i zagranicą.
NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole