Malarstwo sumi-e

PODSTAWOWE INFORMACJE

KURS ONLINE
Prowadząca: Małgorzata Olejniczak
Koszt kursu: 1760 zł (płatność z góry w dwóch ratach – pierwsza w trakcie zapisów, druga do 13.09.2020)
Grupy: podstawowa i zaawansowana
Początek zajęć: 10 października 2020 (grupa początkująca), 11 października 2020 (grupa zaawansowana)

JAK ZAPISAĆ SIĘ NA KURS?

Aby zapisać się na kurs sumi-e należy:
▪ wysłać maila na adres muzeum@manggha.pl lub zgłosić się osobiście w sekretariacie Muzeum Manggha
▪ poczekać na potwierdzenie zgłoszenia

HARMONOGRAM ZAJĘĆ

Zajęcia odbywają się od października do czerwca, w każdą drugą sobotę (grupa początkująca) i niedzielę (grupa zaawansowana) miesiąca. Wstępny harmonogram zajęć w roku szkolnym 2020–2021 do wglądu poniżej:
  • 10–11 października
  • 7–8 listopada
  • 5–6 grudnia
  • 9–10 stycznia 2021
  • 13–14 lutego
  • 13–14 marca
  • 10–11 kwietnia
  • 8–9 maja
  • 12–13 czerwca

O KURSIE

Sumi-e to jeden ze stylów japońskiej sztuki nawiązujący do malarstwa i kaligrafii, w której artyści posługują się pędzlem, używając czarnego tuszu (rzadziej kolorowego). Pozostawiona na obrazie wolna przestrzeń jest bardzo ważnym elementem kompozycji: daje swobodę naszej wyobraźni i pozwala na indywidualne dopowiedzenie danego tematu. Główne motywy japońskiej sztuki sumi-e to bambusy, orchidee, chryzantemy, kwitnące kwiaty śliwy i wiśni.

Jak twierdzili mistrzowie sumi-e, osiągnięcie ekspresji przy zastosowaniu jedynie dwóch kolorów – czarnego i białego jest doskonałym ćwiczeniem dyscypliny, wyobraźni i wytrwałości w dążeniu do celu. Dla tych, którzy nigdy jeszcze nie malowali jest to doskonała okazja, aby przekonać się o tym, jak wiele jest możliwe, i że talent nie jest tu wcale najważniejszy. Jest to raczej chęć poznawania siebie, zrelaksowania się, odnalezienia wewnętrznego spokoju i odkrycia swoich nowych możliwości, które drzemią w każdym z nas.

Technika sumi-e narodziła się w Chinach, jednakże już w XIII w. znalazła swoje miejsce w sztuce japońskiej. Jej mistrzowie potrafią osiągać ekspresję przy użyciu tylko dwóch kolorów i uznają tę sztukę za doskonałe wyzwanie dla osób pragnących nieustannie się rozwijać i odkrywać samego siebie. Sumi-e pobudza wyobraźnię i uświadamia, jak wiele jest możliwe. To świat medytacji, spokoju i odprężenia... Warsztaty sumie to bezpośredni kontakt ze sztuką japońską, jak również okazja do odkrycia oryginalnej techniki malarskiej i rozwinięcia zarówno swoich talentów artystycznych, jak i pewnych cech osobowości.

PROWADZĄCA O SOBIE

Od 2000 roku, zafascynowana Japonią, zgłębiam tajniki jej kultury i sztuki. Podczas kilkuletniego pobytu w Tokio zdobywałam nauki na temat malarstwa medytacyjnego sumi-e w klasie Kumiko Sano, Gyokusei Shiozawa, Ilana Yanizkiego. Od wielu lat kontynuuję doskonalenie się w tej sztuce na regularnych studiach u mistrza Tohuna Kobayashiego. Swoje prace wystawiam regularnie w Japonii, Szwajcarii, Nowym Yorku, Londynie i Polsce. Od 2016 należę do grona artystów nowojorskiej galerii Noho M55. W 2016 zdobyłam nagrody specjalne za moje prace w Tokyo Metropolitan Art Museum i The National Art Center w Tokio. 

W 2020 roku Ministerium Spraw Zagranicznych Japonii przyznało mi prestiżową nagrodę specjalną za całokształt mojej pracy i za wkład w promocję kultury i sztuki japońskiej poza granicami Japonii.

Od kilku lat prowadzę Rezydencję Terra Sudeta, w której aktywnie promuję japońską kulturę.  Na stałe mieszkam w Zurychu (Szwajcaria). Regularnie organizuję i prowadzę wykłady, warsztaty i kursy malarstwa sumi-e w Polsce i zagranicą, jak również prowadzę cotygodniowe zajęcia online dla początkujących i zaawansowanych, po polsku i po angielsku.
NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole