Wystawa

Mistrzowie ukiyo-e

08.09.2019 - 11.11.2019

Wernisaż: 08.09.2019, 12.00

Aranżacja wystawy: Masakazu Miyanaga Koordynacja: Anna Król, Katarzyna Nowak Teksty: Anna Król, Ei Nakau

Utamaro, Sharaku, Hokusai, Hiroshige, Kuniyoshi
Z kolekcji Ei Nakau


Wystawa Mistrzowie ukiyo-e: Utamaro, Sharaku, Hokusai, Hiroshige, Kuniyoshi. Z kolekcji Ei Nakau, przygotowana w 2019 roku w związku z jubileuszem 100-lecia nawiązania oficjalnych relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską i Japonią oraz dwudziestopięciolecia istnienia Muzeum Manggha, to pierwsza w Polsce prezentacja najwyższej klasy arcydzieł sztuki drzeworytniczej z kolekcji japońskiej. Osiemdziesiąt rycin według autorskiego wyboru kolekcjonera wprowadza nas w samo centrum świata ukiyo-e, w jego istotę, emocje i rzecz jasna przede wszystkim w wizualne konkretyzacje. Są wśród nich zarówno słynne wizerunki pięknych kobiet (bijin-ga) Utamara, ekspresyjno-groteskowe portrety aktorów teatralnych (yakusha-e) Sharaku, jak i liryczno-rodzajowe serie krajobrazowe Hokusaia i Hiroshigego oraz fantastyczno-baśniowe, jakby przeniesione z XXI wieku postaci zbrojnych mężów (musha-e) Kuniyoshiego. Większość z nich nigdy dotąd nie była pokazywana w Polsce, a są między nimi unikatowe pierwodruki i rzadkie egzemplarze.

Reprezentują one dokonania pięciu największych twórców ukiyo-e, artystów którzy zmienili i ukształtowali sztukę zachodnią, jej język wizualny.

Niemal naturalistyczne, a zarazem nastrojowe drzeworyty tworzą niezwykłą i przejmującą wizję Japonii, lustro czasu, a brawurowe studia wynikające z niespotykanej umiejętności podpatrywania nieuchwytnych wręcz zjawisk natury i życia codziennego stawiają widza w szczególnej sytuacji – jako uczestnika przedstawionego świata.

Wystawa zorganizowana we współpracy z The Kobe Shimbun.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

PARTNER WYSTAWY

PATRONAT HONOROWY

KONSUL HONOROWY JAPONII
W KRAKOWIE

NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole