Wystawa

Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski

Gmach główny
18.05.2023 - 05.11.2023

Wernisaż: 17.05.2023, 18.00

Kuratorzy oraz aranżerowie wystawy: Anna Król, Magdalena Ziółkowska, Wojciech Grzybała Organizator: Muzeum Manggha, Fundacja Andrzeja Wróblewskiego Partner: Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej Dofinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha i Fundacja Andrzeja Wróblewskiego zapraszają na wyjątkową wystawę Tatry. Wróblewski. Karłowicz. Wyczółkowski.

Ekspozycja jest zbudowana wokół oryginalnego, czarno-białego Cyklu górskiego Andrzeja Wróblewskiego. Towarzyszą mu grafiki Leona Wyczółkowskiego, inspirowane japońskimi drzeworytami barwnymi ukiyo-e (obrazy przepływającego, przemijającego świata), oraz tatrzańskie fotografie Mieczysława Karłowicza, kompozytora, taternika i fotografa.

To, co łączy tych tak różnych twórców, to przede wszystkim widzenie Tatr, wynikające z przeżycia i doświadczenia wędrówki, wspinaczki, oraz niezwykła umiejętność przełożenia na język wizualny tak – zdawałoby się – nieprzekładalnych doznań. Wróblewskiego i Karłowicza zbliża także przedwczesna, tragiczna i bezsensowna śmierć w górach.

Wystawa jest częścią projektu Góry. Prezentujemy na niej dzieła z Fundacji Rodziny Staraków, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Muzeum Manggha, Centralnej Biblioteki Górskiej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Krakowie oraz z kolekcji prywatnych._____________________________________________
Informujemy, że prace prezentowane na wystawie są wykonane z wrażliwych materiałów. Z tego powodu oświetlenie dzieł jest ograniczone. Przepraszamy za ewentualne niedogodności.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole