Spotkania wokół kotów w kulturze [zakończone]

SPOTKANIA I WYKŁADY

6 kwietnia, godz.18.00
Koty w literaturze japońskiej dawnej i nowej

Koty zamieszkują literaturę japońską już ponad 1000 lat. Są bohaterami opowieści grozy i zabawnych historii, pojawiają się w dziennikach, wspomnieniach i wierszach nawet samych cesarzy, występują w klasycznych wierszach waka, ale i w krótkich haiku, zwłaszcza tych o wiośnie. O najróżniejszych kotach literackich dawnych i nowych opowie japonistka dr Anna Zalewska.

7 maja, 15.00
Jak pies z kotem

Mimo że najbliżsi, to zarazem diametralnie odmienni – relacje pomiędzy ludźmi, a ich najbliższymi towarzyszami, czyli psami i kotami, nie należą do najłatwiejszych. Spotkanie będzie opowieścią o tym trudnym związku, z odwołaniem do mitów, tradycji i sztuki. Odwieczne relacje między czworonogami a ludźmi przybliży historyk i krytyk sztuki Bogusław Deptuła – kurator wystawy My i psy, psy i my.


26 maja, godz. 18.00
Koci kontent. O kotach w kulturze Internetu

Miejscem, gdzie kot popularny najbardziej się zadomowił, jest Internet. Świadczy o tym wszechobecności memów, GIF-ów i filmów z kotami w roli głównej. Można powiedzieć, że współcześni internetowi wszystkożercy kulturalni pożrą każdą ilość kociego kontentu (ang. Cat content). Kot jest zatem polisemicznym tekstem kultury popularnej. Kocim internetowym treściom przyjrzy się komparatystka kultury i dr kulturoznawstwa Jadwiga Romanowska.

11 czerwca, godz. 15.00
W szkole i na wagarach
Kocie przechadzki po papierze

Wystąpienie dotyczy kociej obecności w pracach polskich projektantów graficznych, w tym przede wszystkim plakacistów i ilustratorów. Punktem wyjścia jest ikonografia animalistyczna w pierwszych dekadach XX wieku, a punktem dojścia – koty zaangażowane we współczesne zjawiska społeczno-kulturowe, takie jak feminizm czy najnowsze przemiany obyczajowe. Próby schwytania wyobrażonego wizerunku kota na papierze dokona historyk sztuki dr Artur Tanikowski.

26 czerwca, godz. 12.00
Spotkanie i warsztaty z artystą Filipem Pągowskim i historyczką sztuki Agnieszką Szewczyk wokół projektów dla kolekcji BLACK Comme des Garçons oraz twórczości Teresy Pągowskiej, Henryka Tomaszewskiego i Filipa Pągowskiego.

9 lipca
Spotkanie i warsztaty z ilustratorkami Moniką Hanulak i Grażką Lange wokół Książki dla kota (Wydawnictwo Dwie Siostry).

OPROWADZANIA KURATORSKIE

Wystawa: Ja, kot. Koty w sztuce Japonii i Zachodu
Prowadzenie: dr Anna Król
27 marca | 10 kwietnia | 29 maja | 26 czerwca | 24 lipca | 28 sierpnia | 4 września
Niedziela, godz. 12.00

WARSZTATY I WYDARZENIA EDUKACYJNE

20 marca | 24 kwietnia | 15 maja | 19 czerwca | 4 września

· Oprowadzania po wystawie Ja, kot dla rodzin z dziećmi w wieku przedszkolnym (powyżej 4 roku życia)
· Kreatywne oprowadzania po wystawie Ja, kot dla dzieci w wieku 7–10 lat
· Warsztaty dla dorosłych prowadzone przez Justynę Mazur z Litograf Studio
· Technika suchej igły
· Stemple
· Miseczka na mleko
· Rysunek i poddruk 

DODATKOWE WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

· 8 maja KODOMO NO HI – Japoński Dzień Dziecka. Kocie ścieżki
· 13/14 maja Moc Muzeów – Niech kot będzie z nami
· lipiec–sierpień – Wakacyjny program specjalny


INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc wymagane są wcześniejsze zapisy. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres e-mail: recepcja@manggha.pl, w tytule wiadomości wpisując nazwę wydarzenia. W treści należy podać imię, nazwisko oraz wiek. Udział we wszystkich wykładach jest bezpłatny, na pozostałe wydarzenia obowiązuje odrębny cennik.

Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z regulaminem wydarzeń. Rezerwując miejsce w grupie zajęciowej Uczestnik zgadza się na warunki opisane w regulaminie. 

NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole