„Tokijska opowieść” w Muzeum Manggha

5 grudnia o godzinie 18.00 zapraszamy na spotkanie filmowe oraz pokaz specjalny najwybitniejszego dzieła Yasujirō Ozu. Wydarzenie upamiętnia 120. rocznicę urodzin i 60. rocznicę śmierci reżysera, uznawanego za najwybitniejszego twórcę kina japońskiego. Jego filmy stanowią najpełniejszy obraz życia Japończyków w pierwszej połowie XX wieku.

Tokijska opowieść z 1953 roku to poruszająca historia starszych już rodziców, którzy odwiedzają w Tokio zamieszkałe tam dzieci. Film chwyta za serce, ukazując poszukiwania międzypokoleniowego porozumienia w świecie, gdzie tradycyjne wartości zastępuje nowoczesność. Jest to też wzorcowy przykład kina, które Paul Schrader określił mianem „kina transcendentalnego”, w tym wypadku reprezentującego buddyjską duchowość, nadającą sens ludzkiemu życiu poprzez współodczuwanie cierpienia. Buddyjski wymiar filmu, jak w większości – zwłaszcza późniejszych – dzieł Ozu, ma swoje przełożenie na filmową formę – upodabniającą Tokijską opowieść do filmowego haiku.

Arcydzieło Ozu, jak również twórczość tego reżysera w szerokim kontekście kulturowym przybliżą w czasie spotkania filmoznawcy specjalizujący się w historii i współczesności kina japońskiego:

prof. dr hab. Krzysztof Loska z Instytutu Studiów Audiowizualnych UJ, autor wielu publikacji na temat kinematografii japońskiej: Kenji Mizoguchi i wyobraźnia melodramatyczna (Kraków: WUJ, 2012), Nowy film japoński (Kraków: Universitas, 2013), Mistrzowie kina japońskiego (Kraków: Universitas, 2015), W cieniu Imperium Wschodzącego Słońca. Japoński projekt kolonialny i kultura filmowa w Azji Wschodniej (Kraków: Universitas, 2022);

dr hab. Piotr Kletowski, prof. UJ, z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, autor Małej historii kina Japońskiego (Kraków: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, 2006).


Bilety na spotkanie z filmoznawcami w cenie 2 zł do nabycia w kasie Muzeum Manggha od 24 listopada od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00–17.30.
NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole