19.04 muzeum czynne do g. 14.00 | 20.04 muzeum nieczynne | 21.04 muzeum czynne do g. 18.00

Kultura inspirująca 2020

Aktualności z dnia 30.06.2020 r.

Z przyjemnością informujemy, że z ramienia Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha powstaje wystawa Kraków. Smok i Smok, która w 2020 roku zostanie udostępniona zwiedzającym w The Sumida Hokusai Museum w Tokio.

Przedsięwzięcie tworzone jest w ramach programu Kultura inspirująca 2020. Program jest jednym z fundamentów zintegrowanego systemu promocji kultury polskiej za granicą, projektu strategicznego, realizowanego w ramach rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i koordynowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, we współpracy z Ministrem Spraw Zagranicznych.

Partnerami Kraków. Smok i SmokThe Sumida Hokusai Museum oraz Instytut Polski w Tokio, którym bardzo dziękujemy za zaangażowanie.

Aktualności z dnia 6.11.2020

Już 14 listopada wystawa Kraków. Smok i Smok będzie dostępna dla zwiedzających w siedzibie Partnera naszego projektu: The Sumida Hokusai Museum w Tokio. Instytucja ta popularyzuje wiedzę na temat Katsushiki Hokusaia wśród lokalnej i międzynarodowej społeczności. Światowej sławy artysta ukiyo-e urodził się w 1760 roku w Honjo-Wari-Gesui (obecnie obszar Kamezawa w okręgu Sumida w Tokio). Hokusai przeznaczył niemalże 90 lat swojego życia na artystyczną twórczość w Sumidzie. Główną ideą przyświecającą stworzeniu The Sumida Hokusai Museum było wykreowanie miejsca zrzeszającego lokalną społeczność, a także wspierającego regionalny przemysł i branżę turystyczną.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Kultura Inspirująca.

Aktualizacja z dnia 11.11.2020

Przedstawiamy profil działalności Instytutu Polskiego w Tokio – Partnera Muzeum Manggha w ramach tworzenia wystawy Kraków. Smok i Smok, która już niebawem będzie dostępna dla zwiedzających w The Sumida Hokusai Museum w Tokio.


Instytut Polski w Tokio został utworzony w 2011 r. jako pierwsza tego typu placówka zagraniczna Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w Azji Wschodniej. Powstanie Instytutu było potwierdzeniem dużej wagi, jaką Polska przywiązuje do stosunków z Japonią, do rozwoju z tym krajem, współpracy w dziedzinie gospodarczej, naukowo-technicznej i kulturalnej, do rozszerzania kontaktów i wymiany osobowej między tymi krajami, w tym młodzieży i studentów. Zadaniem Instytutu Polskiego w Tokio jest inicjowanie, realizowanie i wspieranie w Japonii projektów promujących osiągnięcia polskiej muzyki, kinematografii, teatru, literatury, sztuki współczesnej i plakatu.

Aktualizacja z dnia 14.11.2020

Przedstawiamy zespół artystów zaangażowanych w projekt Kraków. Smok i Smok: Justyna Mazur, Paulina Paździera, Przemysław Wideł, Natalia Buchta, Mateusz Kołek oraz Kamil Kuzko.

Wystawa Kraków. Smok i Smok jest dostępna w przestrzeni The Sumida Hokusai Museum w Tokio od 14 listopada 2020 roku do 24 stycznia 2021 roku.

Aktualizacja z dnia 17.11.2020

Dzielimy się animacją towarzyszącą wystawie Kraków. Smok i Smok, która jest już dostępna dla zwiedzających w przestrzeni The Sumida Hokusai Museum w Tokio. Zachęcamy do oglądania z dźwiękiem!

Aktualizacja z dnia 27.11.2020

Przedstawiamy pierwszego z zespołu artystów zaangażowanych w projekt Kraków. Smok i Smok. Mateusz Kołek o swojej twórczości w ramach projektu:

Wszyscy niezależnie od szerokości geograficznej lubimy smoki, czarownice, duchy, straszne historie, księżniczki i śmiałków. Kiedyś przekazywały nam mądrości ludowe, tłumaczyły niezrozumiałe zjawiska, przestrzegały, uczyły. Dzisiaj są dla nas inspiracją, symbolami z przeszłości. Rysując moją krótką serię opartą na polskich podaniach, legendach i wierzeniach, najbardziej interesującym było wyobrażenie sobie, jak znane w moim kraju historie opowiedziałby Hokusai. Chciałem wpleść w jego kompozycje polskie historie, postaci, szczegóły w naturze, które wskazywałyby na mój kraj.

Wystawa Kraków. Smok i Smok jest dostępna w przestrzeni The Sumida Hokusai Museum. Projekt został zrealizowany z ramienia Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha we współpracy z The Sumida Hokusai Museum oraz Instytutem Polskim w Tokio.

Aktualizacja z dnia 2.12.2020

Przedstawiamy kolejną osobę z zespołu artystów zaangażowanych w projekt Kraków. Smok i Smok. Natalia Buchta o swojej twórczości w ramach projektu:

Wnętrze krakowskiego mieszkania i bardzo niezwykłe spotkanie. Przy jednym stole możemy spotkać samego kolekcjonera Feliksa Mangghę Jasieńskiego, krakowskich artystów inspirujących się sztuką i kulturą Japonii: Stanisława Wyspiańskiego z żoną Teodorą, Józefa Mehoffera, Olgę Boznańską, Leona Wyczółkowskiego i Wojciecha Weissa, postacie z ich obrazów oraz samego Hokusaia. Miejsca nie zabraknie także dla Was – zapraszam do stołu na wspólne spotkanie.

Aktualizacja z dnia 4.12.2020

Przedstawiamy kolejną osobę z zespołu artystów zaangażowanych w projekt Kraków. Smok i Smok. Paulina Paździera o swojej twórczości w ramach projektu:
 
Wybierając osiem przedstawień/tematów do pracy, skupiłam się na przeciwnościach. Rzeczy dla Japonii zupełnie nieznane kontrastuję z tym, co jej bliskie, ale w naszej kulturze działające inaczej. Karty podzieliłam na kolekcje i instrukcje. Rozpoczynając studiowanie twórczości Hokusaia, odkryłam, że największą korespondencją naszych prac są jego szkicowniki, w których pełno nagromadzeń, narracji, wizualnych opisów. Moją rysunkową opowieść merytorycznie wspieram na pięknej, międzywojennej, antropologicznej książce Seweryna Udzieli „Krakowiacy”.

Aktualizacja z dnia 9.12.2020

Przedstawiamy kolejną osobę z zespołu artystów zaangażowanych w projekt Kraków. Smok i Smok. Przemysław Wideł o swojej twórczości w ramach projektu:

Istnieją koncepcje mówiące, że konkretne style i estetyki mogą pojawić się tylko w jednej, adekwatnej szerokości geograficznej i tylko w sprzyjającym czasie. Uważam, że Sztuka istnieje poza czasem i przestrzenią. Na pewno poza czasem liniowym, takim, jakim go postrzegamy. Spróbujmy sobie wyobrazić, że jakiś młody twórca, drzeworytnik z czasów Edo, portretuje dziś krakowskie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej i zamek na Wawelu. To znaczy – ja to sobie wyobraziłem i zapraszam do spojrzenia na efekty tego myślowo-wizualnego eksperymentu.

Aktualizacja z dnia 11.12.2020

Od dzisiaj wybrane motywy z wystawy Kraków. Smok i Smok mogą towarzyszyć Wam na co dzień w postaci elektronicznej. Przygotowaliśmy dla Was zestaw tapet na telefony komórkowe! Pliki do pobrania znajdziecie klikając w poniższą ikonę:

Aktualizacja z dnia 15.12.2020

Dzisiaj przedstawiamy Wam kolejną osobę z zespołu artystów zaangażowanych w projekt Kraków. Smok i Smok. Kamil Kuzko o swojej twórczości w ramach projektu:

W prezentowanym fragmencie cyklu „Wesele” jest kilka wątków, które w trakcie jego realizacji nieustannie wybijały się na pierwszy plan. Sam temat zamążpójścia – tytułowego wesela – przywołuje konkretne osobiste doświadczenia. Próba połączenia różnych warstw społecznych ukazuje nadal aktualny, nie tylko w swej warstwie symbolicznej, problem tożsamości plemiennej – rozwarstwienia społecznego. Ekranizacja Wajdy doskonale oddająca rytm dramatu, jego tempo, stała się znaczącym punktem odniesienia w budowaniu kompozycji i dobieraniu środków formalnych. Wymieniam tych kilka najistotniejszych punktów zaczepienia, ale bez wątpienia najważniejszym bodźcem do powstania prezentowanych dzieł były szkice Hokusaia, wobec których od dłuższego czasu nie jestem w stanie przejść obojętnie.

Aktualizacja z dnia 17.12.2020

Przedstawiamy Wam kolejną osobę z zespołu artystów zaangażowanych w projekt Kraków. Smok i Smok. Justyna Mazur o swojej twórczości w ramach projektu:

Mój pomysł to przeskalowanie starych fotografii, wyjęcie z nich wycinków, które przedstawiają linearność tamtego czasu. Są drukowane szaro-buro – tak jak, wydaje się, wyglądały czasy PRL-u. Zdjęcia są przetransferowane dwustuletnią techniką litograficzną, przez co otrzymują jakość jakby rysunkową. Na górze zostaje zawsze przestrzeń na beżowy margines, jak w japońskich książkach. Na tym tle w mocnych współczesnych, intensywnych kolorach będą nadrukowywane słowa, a dokładniej hashtagi, którymi najczęściej oznacza się obecnie polskie fotografie na Instagramie.

Aktualizacja z dnia 22.12.2020



Kto z Was wypatruje już 2021 roku? Mamy dla Was kalendarz ścienny w wersji do samodzielnego wydruku. Na kartach dwunastu miesięcy znajdziecie wybrane prace z wystawy Kraków. Smok i Smok, którą aktualnie można odwiedzić w The Sumida Hokusai Museum w Tokio. Pliki z kalendarzem w różnych wersjach językowych znajdziecie do pobrania klikając tutaj.
NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole