Atsushi Takenouchi. HANA / FLOWERS

JINEN Butoh

Uwaga: Bilety wyprzedane!

9 grudnia 2021 roku o godzinie 19.00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zostanie zaprezentowany najnowszy solowy spektakl butoh w wykonaniu Atsushiego Takenouchiego. Oprawę muzyczną na żywo będzie tworzyć Hiroko Komiya.

Po spektaklu zapraszamy wszystkich na spotkanie z Artystami w związku z ukazaniem się książki Atsushi Takenouchi. Jinen Butoh wydanej przez Fundację Pompka. Publikacja jest efektem wielogodzinnych rozmów Atsushiego Takenouchiego i Alana Franka, który je spisał i opracował. Prowadzenie: Anita Zdrojewska – Fundacja Pompka.

Artysta w kilku słowach opisuje ideę najnowszego przedsięwzięcia:

HANA / FLOWERS   (KWIATY)

Kwiaty będą ofiarowywać swe życie dla nowego pokolenia
i nieustannie przekazywać pamięć́ o swoich duszach i ciałach,
o Wszechświecie i o przodkach.
Modlitwa poprzez taniec to rytuał, który wzorowany jest na pierwotnej miłości.*

* Tekst jest fragmentem książki Atsushi Takenouchi. Jinen butoh wydanej przez Fundację Pompka i Narodowy Instytut Muzyki i Tańca (listopad 2021).

Choreografia, taniec: Atsushi Takenouchi
Muzyka, instrumenty perkusyjne, śpiew: Hiroko Komiya
Czas trwania: 75 min

ATSUSHI TAKENOUCHI (ur. 1962) – w 1980 roku dołączył do grupy Hoppo-Butoh-ha na Hokkaido. Jego ostatnie wspólne przedstawienie z grupą – Takazashiki (1984) było opracowane przez słynnego twórcę butoh, Tatsumiego Hijikatę. Atsushi rozpoczął swą własną drogę JINEN Butoh w 1986 roku; stworzył m.in. spektakle solo Itteki oraz Ginkan łączące uniwersalny obraz natury, ziemi, czasów odległych i impresji chwili, spotkania z ludźmi i otoczeniem. Z projektem JINEN odbył w Japonii trzyletnią podróż wykonując w tym czasie 600 improwizacji (1996–1999). Wówczas też uczył się u współtwórcy butoh, Kazuo Ohno i jego syna – Yoshito. Od 2002 roku przebywał głównie w Europie współpracując z tancerzami i aktorami z Francji, Polski, USA i innych krajów. Występował na festiwalu w Avignonie, na Paris Butoh Festival i New York Butoh Festival, podczas których prezentował spektakle solo. W tym samym czasie pracował też w filmie. Jego przedsięwzięcie prowadzone na Alasce i Hawajach – Wypełniony naturą, film artystyczny o środowisku naturalnym, zdobył m.in. nagrodę Best of the Fest na Martinique International Film Festival.

HIROKO KOMIYA – artystka, która obrazy pochodzące z powietrza, otaczającej nas przestrzeni czy tworzone przez ciało przekształca w dźwięki, bez stałej linii melodycznej czy rytmu. Są one całkiem proste, pojedyncze, towarzyszą nam podobnie jak pogoda czy najbliższe otoczenie. Używa zarówno wody i materiałów naturalnych takich jak kamień, bambus, piach, liście i muszle, jak i instrumentów perkusyjnych, takich jak dzwonki, czy bębenki, a nawet zwykłe przedmioty. Od 1996 roku, pod okiem grającego na tabli Masahiro Besso, uczyła się grania na instrumentach perkusyjnych używanych w tradycyjnej muzyce hinduskiej. W roku 1999 rozpoczęła współpracę z tancerzem butoh Atsushim Takenouchim. W czasie warsztatów JINEN Butoh podejmuje interakcję z oddechem i ruchem uczestników. Komponuje muzykę dla tancerzy, aktorów, a także na potrzeby zajęć z dziećmi i dorosłymi osobami z niepełnosprawnościami prowadzonych w Japonii, Francji, USA czy Polsce. Używa też głosu w jego podstawowej, naturalnej formie. Od 2002 roku pracowała nad głosem z pieśniarzem plemiennym, poetą i perkusistą Jeanem C. Dussinem (pieśni inuickie, afrykańskie, czy celtyckie).

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Obowiązują wcześniejsze zapisy od 20 listopada pod adresem: recepcja@manggha.pl
Po otrzymaniu potwierdzenia o dostępności miejsc, bilety – 40 zł (normalny) i 30 zł (ulgowy) – do nabycia w kasie Muzeum Manggha od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00–17.30 oraz przed spektaklem.

Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z regulaminem wydarzeń . Rezerwując miejsce w grupie zajęciowej Uczestnik zgadza się na warunki opisane w regulaminie.

Uwaga: Uczestnik wydarzenia/opiekun prawny jest zobowiązany do złożenia pisemnego oświadczenia przy wejściu na wydarzenie, że według swojej najlepszej wiedzy, nie jest/jego podopieczny nie jest osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 oraz nie przebywa na kwarantannie lub pod nadzorem epidemiologicznym. W przypadku wystąpienia u uczestnika objawów zakażenia COVID-19 do 14 dni od daty wydarzenia uczestnik/opiekun prawny zobowiązuje się niezwłocznie poinformować o tym właściwe służby sanitarne i epidemiologiczne, a także Muzeum Manggha na adres mailowy muzeum@manggha.pl. Wzór oświadczenia uczestnika jest dostępny do wglądu tutaj; wzór oświadczenia opiekuna uczestnika tutaj. Wydruki oświadczenia będzie można uzyskać również w dniu wydarzenia od pracownika recepcji muzealnej.
NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole