Wernisaż wystawy „Imaginarium natury”

9 października 2022 r. w godzinach 12.00–14.00 zapraszamy serdecznie na wernisaż wystawy Imaginarium natury.

W styczniu 2022 roku Muzeum Manggha otrzymało cenną kolekcję malowideł, drzeworytów i albumów japońskiego twórcy Watanabego Seiteia (1851 – 1918), zgromadzoną przez amerykańskiego kolekcjonera i botanika polskiego pochodzenia Raymonda Milewskiego. Ten niezwykły dar pozwolił zorganizować po raz pierwszy w Polsce wystawę Watanabego Seiteia.

Seitei wprawdzie uchodzi za artystę, który pozostał wierny tradycjom sztuki japońskiej (stał się pierwszym malarzem nihonga - malarstwa w stylu japońskim), lecz w jego twórczości zaznaczył się już wpływ europejskiego malarstwa akwarelowego. Seitei to pierwszy japoński artysta, który pojechał do Europy w 1878 roku, aby świadomie studiować malarstwo i sztukę: jego obrazy ujawniają wnikliwe badanie natury i delikatność pędzla.

Wystawa tego niezwykłego daru jest znakomitą okazją do zainicjowania cyklu prezentacji kolekcji Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego zdeponowanej w Muzeum Manggha. Tematem przewodnim pierwszej wystawy jest żuraw (jap. tsuru 鶴). Wizerunek żurawia, symbolu długiego i szczęśliwego życia, umieszczany bywa na parawanach, kimonach, na ceramice, przedmiotach z laki. Pojawia się podczas wielu ważnych wydarzeń, towarzysząc Japończykom podczas narodzin, ślubu, czy Nowego Roku, niosąc, wręcz gwarantując szczęśliwe życie.
NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole