Muzeum Manggha nieczynne do odwołania / Sklepik muzealny otwarty wt–ndz w godz. 10.00–18.00
Wystawa

100-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Japonią

25.02.2020 - 29.03.2020

Idea wystawy: Katedra Komunikacji Wizualnej Wydziału Form Przemysłowych ASP

W pracach studentów Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie


Rok 2019 był rokiem jubileuszowym dla polsko-japońskich stosunków dyplomatycznych – obustronne relacje nawiązano w 1919 roku, po uznaniu przez Japonię niepodległości Polski. Stosunki pomiędzy naszymi krajami układały się dobrze do czasów drugiej wojny światowej, kiedy to uległy zerwaniu. Dopiero w 1957 roku podpisano układ pomiędzy Polską Rzecząpospolitą Ludową a Japonią, kończący stan wojny między obydwoma państwami. Niestety ze względu na różnice ustrojowe współpraca nie rozwijała się zbyt dynamicznie, jednak koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku przyniósł poprawę i rozwój obustronnych kontaktów.

Z okazji jubileuszu studenci Katedry Komunikacji Wizualnej Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie zaprojektowali serie plakatów opowiadających stuletnią historię dwóch odległych, ale darzących się obopólną sympatią narodów. Każdy ze studentów przygotował serię trzech plakatów, nawiązując w ten sposób do tradycji tryptyku w tradycyjnym japońskim drzeworycie.

Młodzi projektanci zaproponowali w sumie kilkadziesiąt plakatów, które odwołują sie do owych kluczowych dat w historii naszych kontaktów, do tradycji i nowoczesności, kultury i sztuki, kuchni, ubioru, a nawet demografii.

Prace powstały pod kierunkiem dr hab. Moniki Wojtaszek-Dziadusz i dr Szymona Kiwerskiego w roku akademickim 2018/2019.
NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole