Wystawa

COSMIC GENERATION

Galeria Europa – Daleki Wschód
08.11.2023 - 04.02.2024

Wernisaż: 07.11.2023, 18.00

Kuratorka: Barbara Trojanowska Aranżacja wystawy: Aleksandra Sikora Koordynacja: Aleksandra Kalfas Projekt graficzny: Marta Szmyd Dźwięk: Justyna Banaszczyk aka FOQL Dofinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

AGATA AGATOWSKA

Uwaga: Osoby wrażliwe na intensywne bodźce wizualne i słuchowe mogą poczuć dyskomfort w przestrzeni wystawy.

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zaprasza na indywidualną wystawę Agaty Agatowskiej COSMIC GENERATION. Jest to pierwsza tak szeroka prezentacja prac rzeźbiarki w Polsce. Unikalny styl pochodzącej z Oświęcimia artystki cechuje się z jednej strony odwołaniami do klasycznej rzeźby figuralnej, znanych nam z historii sztuki popiersi czy głów, a z drugiej strony silnie czerpie z kultury nowoczesnej i współczesnej, z mody, filmu, sztuki czy popkultury, także tej japońskiej.

Wystawa COSMIC GENERATION będzie śledzić przenikające się w pracach Agatowskiej zachodzące na różnych poziomach procesy ewolucji. Pierwszy z nich to ewolucja formy. Agatowska, biorąc istniejące rzeźby, poddaje je modyfikacjom i tworzy ich kolejne zaskakujące transformacje. Niegdyś do tych eksperymentów stosowała camerę obscurę, potem zakłócenia sygnału telewizyjnego, dziś poddaje je obróbce cyfrowej. Ten proces może się wydawać rodzajem mozolnego, stałego, liniowego postępu, jednak Agatowska potrafi nas zaskoczyć, wprowadzając elementy humorystyczne, ujawniając aspekt chaosu, który jest nieodłącznym elementem każdego działania. Kolejna ewolucja w pracach artystki rozgrywa się na poziomie wizji kobiecości. Postacie stworzone przez Agatowską, dumnie wyprostowane, z uniesioną głową patrzą nam w twarz, opancerzone zbrojami inspirowanymi kolekcjami Thierry’ego Muglera, Alexandra McQueena. Ale też z uszami Myszki Miki. Są to reprezentantki nowego pokolenia kobiet, kobiet sprawczych i zespolonych ze zdobyczami przyszłości.

Jednocześnie Agatowska śmiało czerpie inspiracje z kultury japońskiej, na wystawie nie zabraknie elementów kawaii ani inspiracji takimi artystami jak Yoshitomo Nara czy Takashi Murakami. Na ekspozycji będzie można również zobaczyć zupełnie nowe prace, przygotowane specjalnie na wystawę w Muzeum Manggha.


Współfinansowano ze środków programu strategicznego Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza realizowanego w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Dofinansowanie

Pobierz plan wystawy
NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole