Wystawa

Rozmowa z ukiyo-e

20.09.2015 - 03.01.2016

Kuratorzy: Koji Kamoji, Anna Król Aranżacja: Koji Kamoji, Wiesław Rosocha, Małgorzata Sady, Hirokazu Sugiura, Mieczysław Wasilewski

Wystawa przygotowana przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku i Muzeum Manggha w Krakowie.

Rozmowa z ukiyo-e to kolejna wystawa w Muzeum Manggha prezentująca współczesną sztukę polską i japońską, dawną sztukę Japonii oraz mistrzowskie, barwne drzeworyty.

Koji Kamoji, jeden z najwybitniejszych współczesnych artystów, Japończyk od lat mieszkający w Polsce, kurator wystawy tak o niej pisze:

„Kiedy otrzymałem od Muzeum Podlaskiego propozycję, aby wystawić moje prace razem z grafikami dawnych mistrzów Japonii ukiyo-e, pochodzących ze zbiorów Muzeum Manggha w Krakowie, to pomyślałem o „rozmowie”. O pokazaniu prac na zasadzie rozmowy prowadzonej na różnych płaszczyznach , pozostawiając swobodę wybory różnych tematów rozmów oglądającym. Nie chciałem traktować prac dawnych mistrzów jako obiektów muzealnych, lecz widzieć je jako prace żywych, choć dawno działających artystów. Artystów, którzy mieli swoje problemy i na pewno się z nimi borykali. Nie wiem jakie rozmowy są możliwe między naszymi pracami i ich grafikami, a także między naszymi pracami, które się przecież bardzo od siebie różnią. Czy znajdziemy coś wspólnego, czy może są one całkiem sobie obce? Cokolwiek się wydarzy będzie interesujące, w znaczeniu pozytywnym czy negatywnym, ponieważ każdy uczestnik tej wystawy pokazuje swój odrębny świat. Jestem bardzo wdzięczny, ze mogę uczestniczyć w tej wystawie i składam hołd z tak bliska dawnym mistrzom”.

O artystach

KOJI KAMOJI Urodził się w Tokio w 1935 r. Studiował na Musashino Art University, dyplom 1958. Wyjechał do Polski, gdzie kontynuował studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom 1966). Jego pierwszą ważną wystawą w Polsce zorganizowała Galeria Foksal, z którą współpracuje od 1967. Artysta pokazuje swoje prace w różnych krajach, głównie w Europie, a także w Japonii i USA. Jego prace były częścią wystaw: Współczesne malarstwo w Europie Wschodniej i Japonii w Kanagawa, Galeria Prefektury Yokohama, National Museum of Art Osaka (1981), Échange entre artistes 1931–1982 Pologne–USA, Musée d’art moderne de Paris (1982), Sztuka z Polski 1945–1996 (Budapeszt), w Wilnie, Rydze, Tallinie (1997). Najważniejsze wystawy indywidualne odbyły się w Muzeum Sztuki w Łodzi (1990), CSW na Zamku Ujazdowskim w Warszawie (1997), w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu (1998), w Kunstmuseum Kloster unser lieben Frauen, Magdeburg (2013), w Galerii Foksal w Warszawie (1967–2008), Galerii Starmach w Krakowie. Artysta mieszka i pracuje w Warszawie. Jego prace znajdują się w licznych zbiorach muzealnych w Polsce i na świecie. Kamoji jest laureatem Nagrody Krytyki im. C. K. Norwida w 1975.

WIESŁAW ROSOCHA Urodził się 16 września 1945 r. w Sokołowie Podlaskim. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1969–1974. Dyplom w Pracowni Plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego w 1974. W latach 1975–1978 asystent prof. Teresy Pągowskiej w pracowni malarstwa na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie. Zajmuje się plakatem, ilustracją, rysunkiem. Udział w licznych wystawach zbiorowych, tematycznych plakatu i ilustracji w Polsce i na całym świecie. Wystawy indywidualne w Polsce, Japonii, Finlandii, Niemczech, na Węgrzech i Litwie. Wielokrotnie nagradzany (grand Prix, medale we wszystkich kolorach, nagrody imienne, wyróżnienia) w Polsce i na świecie.

MAŁGORZATA SADY Zajmuje się różnorodnymi dziedzinami aktywności twórczej. Pracuje z tekstem, dźwiękiem i obrazem (pisze, maluje, tłumaczy, komponuje przestrzenie dźwiękowe, fotografuje). Jest kuratorem i uczestnikiem wystaw oraz wydarzeń artystycznych. Współpracuje z Kojim Kamojim, Braćmi Quay, Studiem Kronika i SerafinskiStudio. Od lat 90. Zajmuje się twórczością Franciszki i Stefana Themersonów. Jest autorką licznych przekładów z dziedziny sztuki współczesnej , literatury (J. Czechowicz, S. Themerson), filozofii (L. Wittgenstein, B. Russell). Od końca lat 70. współpracuje z centrami sztuki w Polsce i zagranicą. Mieszka w Warszawie.

HIROKAZU SUGIURA Urodził się w 1971 r. w prefekturze Aichi, Japonia. Studiował malarstwo na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Zokei Tokio, ukończył w 1995. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych: Tokio, Galeria Nabis (2006–2008, 2010, 2012,2014), Galeria 2005 Ami-kanoko, Osaka; 2004 Galeria K, Tokio, 2002 Galeria ami Nabis Galeria Osaka, Tokio; 2000 Galeria K, Tokio; 1999 Galeria K, Tokio; 1998 Galeria Tokiwa, Tokio.

MIECZYSŁAW WASILEWSKI Urodził się 1 stycznia 1942 r. w Warszawie. W latach 1970–1966 studiował na Wydziale Malarstwa i Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplom w pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego. Zajmuje się plakatem, ilustracją, grafiką wydawniczą. Profesor Akademii Sztuk Pięknych i Europejskiej akademii Sztuki w Warszawie, w obu uczelniach prowadził Pracownię Projektowania Graficznego. Był wykładowcą na uczelniach artystycznych w Holandii, Syrii, Finlandii, Niemczech, Francji, Meksyku, Chile, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Iranie i Szwajcarii. Brał udział w kilkuset wystawach polskiego plakatu i ilustracji w kraju i za granicą. Uczestniczył w dziesiątkach międzynarodowych imprez sztuki plakatu. Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień w dziedzinie plakatu i grafiki wydawniczej.
NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole