Wystawa

Wystawa drzewek bonsai

Gmach główny, poziom -1
11 - 16 października 2022

Kurator: Grzegorz Sowiński, prezes Klubu Bonsai Polska
Przy Muzeum Manggha od 1997 roku działa Klub Bonsai Polska, a drzewka bonsai są tu regularnie prezentowane na pokazach i wystawach, którym towarzyszą specjalistyczne warsztaty. Pokaz drzewek bonsai zostanie również wpisany w przestrzeń wystawy Watanabego Seiteia, której tematem jest natura.

Wydarzenia towarzyszące
15.10.2022, sobota, 11.00–13.00 Oprowadzanie kuratorskie, Grzegorz Sowiński, prezes Klubu Bonsai Polska
16.10.2022, niedziela, 11.00–13.00 Oprowadzanie kuratorskie, Grzegorz Sowiński, prezes Klubu Bonsai Polska

Zapisy: recepcja@manggha.pl, udział w ramach biletu wstępu na wystawy według obowiązującego cennika (płatność w dniu wydarzenia)

Termin bonsai oznacza po japońsku: bon – płaską tacę lub pojemnik, sai – roślinę. Obecnie określa się tym terminem drzewa lub krzewy hodowane w specjalnych pojemnikach, tak aby pozostawały w zminiaturyzowanej formie. Efekt ten jest uzyskiwany dodatkowo poprzez przycinanie oraz odpowiednią pielęgnację.

Sztuka uprawiania bonsai pochodzi z Chin, gdzie nazywana jest pensai. Sztuka ta zanikła w Chinach, podczas gdy w Japonii osiągnęła niezwykłą doskonałość. W przeszłości hodowaniem drzewek zajmowali się ludzie wysoko urodzeni – arystokraci, osoby duchowne, jednak od wieku siedemnastego bonsai zaczęli parać się zwykli ludzie.

Wyhodowanie doskonałej formy bonsai to rezultat wieloletniej pielęgnacji, niekiedy kilku pokoleń ogrodników. Do hodowli wybiera się gatunki drzew i krzewów o zdrewniałych pędach. Najbardziej cenione są bonsai z drzew długowiecznych, takich jak dęby, sosny, cisy.

W sztuce bonsai wyróżnia się liczne style, według których kształtowane jest drzewko. Drzewko bonsai nigdy nie jest „skończone” – jest ono żywą rośliną, wymagającą stałej pielęgnacji, polegającej nie tylko na podlewaniu i nawożeniu, lecz również na dbaniu o skarłowaciały kształt rośliny poprzez używanie technik mechanicznych. Drzewko jest więc przycinane, pędy uszczykiwane, a gałęzie owijane drutem, by zachowały nadany im kształt.
NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole