Wystawa

Zostaw drzwi uchylone

Galeria Europa – Daleki Wschód
18.01.2020 - 08.03.2020

Wernisaż: 17.01.2020, 18.00

Koordynacja: Yoko Nakata, Barbara Karwat

Masato Tanaka x Gabriela Morawetz


Wystawa powstaje przy współpracy z prestiżowym festiwalem artystycznym Biwako Biennale, który odbywa się w japońskiej prefekturze Shiga co dwa lata, nieprzerwanie od roku 2001. W roku 2020 natomiast przypada 20-lecie założenia organizacji Energy Field – podmiotu odpowiedzialnego za organizację wydarzenia. Nadchodząca wystawa w Muzeum Manggha jest wydarzeniem inaugurującym ten jubileuszowy rok.  

Artyści, których prace będzie można oglądać na wystawie to pochodząca z Krakowa, a zamieszkała w Paryżu Gabriela Morawetz oraz pochodzący z Japonii Masato Tanaka.

Prace tych współczesnych artystów to wielowymiarowe, często interaktywne instalacje, dzięki którym na moment będzie możliwe przeniesienie się do innego świata, wymiaru stworzonego przez artystów, impresji wywołanej fascynacją tym co nieznane i odległe.

Zostaw drzwi uchylone i zerknij, co znajduje się po drugiej stronie.

Duch jest bytem, który kształtuje się z osobliwości ludzkiej percepcji

Jeśli staniesz pośrodku pustego pokoju, a ktoś będzie obserwował Cię w nim z dowolnego miejsca, Twój obraz, za pomocą światła, dotrze do wszystkich jego zakątków i wypełni całe pomieszczenie.

Wszystkie ciała – w tym ludzie – poprzez kontakt ze światłem i powietrzem, przez samą swoją egzystencję i obecność wywierają wpływ na otoczenie, w którym się znajdują.

Również energia, którą generujemy przy każdej aktywności, potrafi wywierać podobny wpływ – czasem wręcz zostawia po sobie trwały ślad, niczym odcisk stopy na piasku.

Twój obraz wypełnia tę przestrzeń niezależnie od Twojej woli, a ślad, który po nim pozostanie, zapisze się w niej na stałe niczym nawiedzający ją duch – nawet kiedy ją opuścisz.

W naszych umysłach zapisana jest tendencja do silnego reagowania na obiekty, w których kształtach możemy dostrzec cechy przypominające ludzkie.

Dźwięk hulającego wiatru czy układ sęków na drewnie, głos i kształt, które kojarzymy z ludzkimi, wywołują u nas szybkie i silne reakcje. Responsywność na nie jest niezależna od świadomości, że obiekt czy dźwięk nie należą w rzeczywistości do człowieka.

Duch jest bytem, który kształtuje się z osobliwości ludzkiej percepcji.

Chciałbym, abyśmy odwiedzając tę wystawę, zafascynowali się otaczającymi nas zjawiskami i ich świadomością oraz dojrzeli swojego ducha, objawiającego się na tych obydwu płaszczyznach.
Masato Tanaka

PARTNER

NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole