Kwartalne Spotkania SENSHINKAI

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha oraz Stowarzyszenie Senshinkai Chadou Urasenke Tankoukai zapraszają serdecznie na Cykl Kwartalnych Spotkań SENSHINKAI w roku 2023!

2 kwietnia

Stowarzyszenie Drogi Herbaty Senshinkai oraz Muzeum Manggha zapraszają serdecznie na wiosenne spotkanie herbaciane w ramach Kwartalnych Spotkań Herbacianych 2023.

Japońskie wiśnie właśnie rozkwitły przy Muzeum Manggha. Nadszedł czas na hanami, co dosłownie oznacza „oglądanie kwiatów”, a zwykle kojarzy się z kwitnącymi sakurami i piknikowymi spotkaniami w ich cieniu. Z tej okazji, podczas wiosennego spotkania herbacianego, chcemy opowiedzieć Wam o sezonowości w japońskiej herbacie. Zapraszamy na krótki wykład oraz na prezentację japońskiego spotkania herbacianego w tradycji szkoły Urasenke.

Spotkanie odbędzie się w niedzielę 2 kwietnia 2023 r. o godzinie 12.00 w pawilonie herbacianym Senshin-an (w razie złej pogody przeniesione zostanie do budynku Muzeum Manggha). Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres e-mail: recepcja@manggha.pl, w tytule wiadomości wpisując: „Ceremonia herbaciana 2.04”. W treści należy podać: imię, nazwisko oraz numer telefonu. Zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc (limit: 20 osób). Koszt udziału wynosi 2 zł, płatności dokonuje się stacjonarnie w dniu wydarzenia.

9 lipca

Z okazji japońskiego święta Tanabata, kiedy po rocznej rozłące dwoje kochanków – dwie gwiazdy na nocnym niebie – mogą spotkać się ponownie tak my, chcemy ponownie spotkać się z Państwem podczas pokazu ceremonii parzenia herbaty.

Opowiemy o spotkaniach herbacianych, czym są, czemu służą oraz jakie są ich rodzaje i odmiany, a także zaprezentujemy przykładowe spotkanie herbaciane.

Spotkanie odbędzie się w niedzielę 9 lipca 2023 r. o godzinie 12.00 w pawilonie herbacianym Senshin-an (w razie złej pogody przeniesione zostanie do budynku Muzeum Manggha). Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres e-mail: recepcja@manggha.pl, w tytule wiadomości wpisując: „Ceremonia herbaciana 9.07”. W treści należy podać: imię, nazwisko oraz numer telefonu. Zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc (limit: 20 osób). Koszt udziału wynosi 2 zł, płatności dokonuje się stacjonarnie w dniu wydarzenia.

17 września

Stowarzyszenie Drogi Herbaty Senshinkai oraz Muzeum Manggha zapraszają serdecznie na trzecie w tym roku kwartalne spotkanie herbaciane. Z okazji Keirō no Hi, czyli japońskiego Dnia Szacunku dla Starszych, członkowie Stowarzyszenia Senshinkai Chadou Urasenke Tankoukai przybliżą sylwetkę dr Sen Genshitsu, mistrza drogi herbaty i emerytowaną głowę rodu Urasenke, który w tym roku skończył 100 lat.

Spotkanie odbędzie się w niedzielę 17 lipca 2023 r. o godzinie 12.00 w pawilonie herbacianym Senshinan (w razie złej pogody przeniesione zostanie do budynku Muzeum Manggha). Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres e-mail: recepcja@manggha.pl, w tytule wiadomości wpisując: „Ceremonia herbaciana 17.09”. W treści należy podać: imię, nazwisko oraz numer telefonu. Zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc (limit: 20 osób). Koszt udziału wynosi 2 zł, płatności dokonuje się stacjonarnie w dniu wydarzenia.

KOLEJNY TERMIN SPOTKANIA: 26 listopada

Stowarzyszenie Senshinkai

Powstało dzięki inicjatywie japońskiej nauczycielki herbaty, Etsuko Yamaguchi, która od niemal czterdziestu lat szerzyła kulturę swego kraju podczas licznych wizyt w Polsce. Kraków przyciągnął jej szczególną uwagę, a współpraca z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zaowocowała utworzeniem w 2001 roku regularnie ćwiczącej grupy. W 2007 roku Stowarzyszenie zostało oficjalnie uznane za część Chadō Tankōkai, będącego elementem struktury szkoły Urasenke. Dzięki wsparciu profesor Yamaguchi organizowane są cykliczne warsztaty, a jej polscy uczniowie mają możliwość dalszego kształcenia się na specjalnym kursie dla obcokrajowców w szkole Urasenke w Kyoto. Od 2017 roku uczniami krakowskiej filii szkoły Urasenke opiekuje się pani profesor Michiru Sugimoto.
NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole