Ewolucja urbanistyczna w irańskim Kurdystanie w epoce przednowoczesnej

Przejście od górskich warowni do miast na równinach

Wykład prof. Akihika Yamaguchiego (Uniwersytet Sophia, Tokio) w języku angielskim (online, Zoom)


W późnym okresie panowania Safawidów zbudowano lub odbudowano w Iranie kilka miast kurdyjskich, w tym Mahabad, Sanandadż i Kermanszah. Wcześniej kurdyjscy emirowie w południowo-wschodnim Kurdystanie utrzymywali swoje warownie głównie na szczytach gór. Jednak różne czynniki, w tym centralizacja rządów Safawidów, w połowie XVII wieku spowodowały zmianę i zaczęto zakładać stolice na równinach. Owa strategiczna zmiana odegrała kluczową rolę w politycznej integracji regionu kurdyjskiego z Iranem. Pośród omawianych miast niniejsza prezentacja skupi się przede wszystkim na Sanandadżu, a jej celem jest naświetlenie tła historycznego i czynników wpływających na skomplikowany proces rozwoju miast w Kurdystanie pod rządami Safawidów.

Akihiko Yamaguchi – profesor historii Bliskiego Wschodu na Wydziale Studiów Globalnych na tokijskim Uniwersytecie Sophia. Doktorat z historii uzyskał w paryskiej École Pratique des Hautes Études, a po dziewiętnastoletnim okresie, w którym wykładał historię Bliskiego Wschodu na Uniwersytecie Świętego Serca w Tokio, w 2020 roku został pracownikiem naukowym Uniwersytetu Sophia. Głównym przedmiotem badań prof. Yamaguchiego jest Imperium Osmańskie od XVI do XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem jego peryferii i zamieszkujących je mniejszości. Najbardziej interesuje go aspekt relacji między regionami kurdyjskimi a władzą centralną w badanym okresie, a także takie zagadnienia badawcze jak tożsamość etniczna w epoce przednowoczesnej, stosunki miejsko-wiejskie oraz relacja centrum–peryferia na Bliskim Wschodzie. Aktualnie pracuje nad książką poświęconą historii irańskiego Kurdystanu w okresie safawidzkim.

Transmisja online odbędzie się we wtorek 17 października 2023 roku o godzinie 11.00 poprzez platformę ZOOM. Poniżej podajemy odnośnik do spotkania:
https://us02web.zoom.us/
NEWSLETTER
!Wypełnij to pole
!Wypełnij to pole